Memur ve memur emeklilerinin zam pazarlığında sona yaklaşıldı

Ülkedeki 4 milyon memurun ve 2 milyonu aşkın memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki haklarının belirleneceği 6. Periyot Toplu Mukavele ...


Ülkedeki 4 milyon memurun ve 2 milyonu aşkın memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki haklarının belirleneceği 6. Periyot Toplu Mukavele görüşmelerinde sona gelindi. Hükümetin yeni artırım teklifini yarın (22 Ağustos) gece yarısına kadar sunması bekleniyor.

Taraflar ortasında mutabakat sağlanamaması halinde, mukavele görüşmelerinde Kamu Vazifelileri Hakem Heyeti süreci başlayacak. 11 kişinden oluşan Hakem Konseyi ise, memur ve memur emeklisine 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak artırıma dair en son kararı ağustos ayı içerisinde verecek.

HÜKÜMETİN TEKLİFİ YETERSİZ BULUNMUŞTU

6. Periyot Toplu Kontrat görüşmelerinde müzakere süreci, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığında 2 Ağustos’taki birinci toplantıyla resmi olarak başlamıştı.

Görüşmelerin geride kalan kısmında Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’in taban aylığa 600 lira seyyanen artırım, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, iki yılda yüzde 6 refah hissesi artışı talebine karşılık, hükümet, 2022’nin birinci altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023’ün birinci ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifinde bulunmuştu.

Hükümetin bu teklifini yetersiz bulan memur sendikalarının yeni teklif beklentileri sürüyor. Bir yandan hükümetten yeni artırım teklifi bekleyen sendikalar, öbür yandan kontratın tamamına ve hizmet kollarına dair müzakerelere de orta vermeden devam ediyor.

Bu kapsamda, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığındaki görüşmelerin bugünkü kısmında, öncelikle kamu vazifelilerinin tamamını ilgilendiren ve 11 hizmet koluna ait taleplerin son değerlendirmesi yapılacak. Bu toplantının çabucak akabinde ise kontrat görüşmelerinin en kritik ayağı olan maaş artışlarının görüşülmesi ve hükümetin yeni artırım teklifini sendikalara sunması bekleniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir