Memur ve memur emeklisinin gözü yarın 14:30’da

Ülkedeki 4 milyon memurun ve 2 milyonu aşkın memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki haklarının belirleneceği 6. Devir Toplu Kontrat görüşmelerinin ...


Ülkedeki 4 milyon memurun ve 2 milyonu aşkın memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki haklarının belirleneceği 6. Devir Toplu Kontrat görüşmelerinin son gününde muahede sağlandı. Varılan muahede yarın saat 14:30’da düzenlenecek merasimle kamuoyuna duyurulacak.

Hükümetin en geç bu gece yarısına kadar artırım teklifini bildirmesi bekleniyordu. Teklifte anlaşılmazsa Hakem Heyeti devreye girip, ay sonuna kadar sonuncu kararı verecekti.

3600 EK GÖSTERGE METİNDE YER ALACAK

Toplantıda maaş artışlarının yanı sıra çeşitli toplumsal haklarla ilgili varılan mutabakatlar da açıklanacak. Bu kapsamda birtakım meslekler için daha evvel taahhüt edilen 3600 ek göstergenin de yıl sonuna kadar sonuçlandırılacağına ait kararın, imzalanacak metinde yer alacağı kaydediliyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2022-2023 yıllarını kapsayan 6’ncı Periyot Toplu Mukavele Görüşmeleri kapsamında düzenlenecek toplantıda, kamu vazifelilerinin geneline ait toplu kontrat müzakerelerinin sonuçları açıklanacağı kaydedildi.

HÜKÜMETİN TEKLİFİ YETERSİZ BULUNMUŞTU

6. Periyot Toplu Kontrat görüşmelerinde müzakere süreci, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığında 2 Ağustos’taki birinci toplantıyla resmi olarak başlamıştı.

Hükümet, memur ve memur emeklisi için 2022 yılının birinci 6 ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ay için ise yüzde 6 artı enflasyon farkı önerdi. Hükümetin 2023 için önerisi ise birinci 6 ayı için yüzde 6 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için de yüzde 6 artı enflasyon farkı formundaydı.

Buna karşılık memur sendikaları ise taban aylığa 600 lira seyyanen artırım, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah hissesi artışı talebinde bulunmuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir