Memur zammı oranı belirlendi! Memur zam oranı ne kadar?

Memur sendikaları ve hükümet ortasında süren toplu kontrat görüşmeleri tamamlandı. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022 ve 2023 yılında ...


Memur sendikaları ve hükümet ortasında süren toplu kontrat görüşmeleri tamamlandı. Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022 ve 2023 yılında yapılacak artırım oranları aşikâr oldu. 2022 ve 2023’teki haklarının belirleneceği 6. Periyot Toplu Mukavele görüşmelerinin son gününde muahede sağlanmıştı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, memur artırım oranları için verilen yeni teklifi açıkladı.

MEMUR ARTIRIMI ORANI NE KADAR?

Buna nazaran memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak artırım oranı 2022’nin birinci altı ayı için yüzde 5 + enflasyon farkı, ikinci yarısı için yüzde 7 + enflasyon farkı oldu.

2023’ün birinci altı ayı için yüzde 8, ikinci altı ay için ise yüzde 6 artırım yapılacak. Artırım oranlarına enflasyon farkları da uygulanacak.

MEMUR-SEN: GÜZEL OLSUN

Toplantının akabinde açıklama yapan Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın ise, “Toplu mukavele güzel olsun. Beklentilerimiz, tasalarımız oranlara yansıdı” dedi. Yalçın konuşmasında, “Sözleşmeli işçiler ve ek göstergeler konusunda 2022 yılı içerisinde çalışma yapılacağı taahhüdünde bulunuldu” sözlerini kullandı.

Hükümet birinci teklifinde, 2022 için yüzde 5 + enflasyon farkı ve ikinci altı ay için yüzde 6 + enflasyon farkı önermiş, 2023 için ise yüzde 6+6 teklifinde bulunmuştu.

Merakla beklenen 3600 ek gösterge talebi de mukavele kapsamına alınmadı. Bakan Alım, bu mevzunun sendikalarla oluşturulacak çalışma kümeleri ile çözüleceğini açıkladı.

KONTRAT İMZALANDI

Bakan Alım, Twitter hesabından mukavelenin imzalandığını duyurdu. Alım, “6. Periyot Toplu Mukavelemizi az evvel gece saatlerinde imzaladık. Kamu çalışanlarımız için son yıllardaki en yüksek kazanımlar, istikrarla büyümeye devam eden güçlü Türkiye’nin en kıymetli göstergesidir. Tüm kamu çalışanlarımıza ve ülkemize güzel olmasını temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

SÜREÇ 2 AĞUSTOS’TA BAŞLAMIŞTI

6. Periyot Toplu Kontrat görüşmelerinde müzakere süreci, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığında 2 Ağustos’taki birinci toplantıyla resmi olarak başlamıştı.

Yaklaşık 20 gün sonra, görüşmelerin son gününde muahede sağlandı.

2019 yılında yapılan toplu kontrat görüşmelerinde mutabakat sağlanamamış, artırım oranları hakem konseyi tarafından belirlenmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir