Memurun 4 yıllık zammını sadece 6 ay için istedi

Türkiye, hükümetin memura 2 yıl için verdiği yüzde 28.62'lik artırımı tartışırken, özel kesimde örgütlü Türk Metal Sendikası yalnızca 6 aylık ...


Türkiye, hükümetin memura 2 yıl için verdiği yüzde 28.62’lik artırımı tartışırken, özel kesimde örgütlü Türk Metal Sendikası yalnızca 6 aylık devir için çalışanına yüzde 29.57 artırım talep etti. Türk Metal Sendikası Lideri Pevrul Kavlak, 2021-2023 devri Metal Sanayicileri Patron Sendikası’nın (MESS) küme toplu iş kontratı teklifini açıkladı. Sendika, Ford, Oyak, Arçelik, Tofaş ve Mercedes üzere Türkiye’nin en büyük 179 işyerine bağlı 210 sanayi kuruluşunda çalışan 127 bin çalışanın maaş artırımı ve toplumsal haklarını belirlemek için 1 Eylül’de masaya oturacak.

EN DÜŞÜK 7.810 TL

Türk Metal, Ekim 2021-Mart 2022 periyodunu kapsayan birinci 6 ay için öncelikle brüt aylığı 6 bin 100 TL’nin altında olan tüm emekçilerin saatlik fiyatlarına yüzde 2.57 oranında, yani 270 lira artırım istedi. Bu artırımla en düşük fiyat 6 bin 100 liraya çıkarılacak. Güzelleştirme artırımının akabinde 127 bin emekçinin tamamının fiyatlarına yüzde 27 artırım talep edildi. Böylelikle Türk Metal’in birinci 6 ay için talep ettiği artırım yüzde 29.57 oldu. Türk Metal, bu artırımlarla en düşük sendikalı personelin aylığını 7 bin 810 liraya çıkarmayı hedefliyor.

TOPLUMSAL YARDIMA ARTIRIM

Pevrul Kavlak, fiyatlara ikinci 6 ay enflasyon oranı, üçüncü 6 ay enflasyon oranı artı saatlik fiyatlara 1 lira, dördüncü 6 ay enflasyon oranı kadar artırım talep ettiklerini söyledi. Kavlak, toplumsal yardımlara birinci yıl yüzde 35 artırım, ikinci yıl enflasyonun üzerine yüzde 4 refah hissesi artırımı istedi. Türk Metal’in artırım talepleri listesinde tamamlayıcı sıhhat sigortasına eş ve çocukların da dahil edilmesi, 3 günlük mazeret müsaadesi, yüzde 15 gece çalışma tazminatı, yüzde 10 teknik işçi tazminatı, işe giriş fiyatı artırımı, yüzde 200 artırımlı bayram mesaisi artırımları ile anaokulunda çocuğu olanlara yardım ödemesi de yer alıyor.

Türk Metal Sendikası Lideri Pevrul Kavlak, hükümetin memura iki yıl için verdiği artırımdan daha fazlasını yalnızca 6 aylık devir için talep etmelerinin münasebetini, “Bu talep Türkiye’nin gerçekleriyle ilgili” diye açıkladı. Evvelki kontrat periyodunda de yüzde 6’lık enflasyona karşılık yüzde 17.12 artırım aldıklarını tabir eden Kavlak, “O periyottan bugüne hayat bu kadar kıymetli ve güç değildi. Besin fiyatlarının tavan yaptığı bir devri yaşıyoruz. Bizim gelirimizin büyük kısmı besine gidiyor” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir