Muhalif basına sansürü itiraf etti

2019 yılında 8 milyon 622 bin TL, 2020'de ise 9 milyon 208 bin TL'lik reklam ve tanıtım harcaması yapan Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı'nın (TOKİ ...


2019 yılında 8 milyon 622 bin TL, 2020’de ise 9 milyon 208 bin TL’lik reklam ve tanıtım harcaması yapan Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı’nın (TOKİ) tercih ettiği medya kuruluşlarının tamamının iktidara yakın olması dikkat çekti. Akdeniz ve Ege bölgelerini kasıp kavuran yangınlar söndürülmeden  açıkladığı köy konutları projesi ile tenkitlerin maksadı olan TOKİ  gazete ve TV’lere 2019 yılında 2 milyon liralık 2020’de ise 1 milyon 200 bin liralık reklam verdi. TOKİ, reklam verdiği gazete ve TV kanallarını da açıkladı. Buna nazaran TOKİ, 2019 ve 2020’de SÖZCÜ, Korkusuz, Yeniçağ, Cumhuriyet, Birgün, Kozmik, FOX TV, KRT, Tele 1 ve Halktv’ye hiç reklam vermedi. Kuruluşun verdiği raklamlar ise büyük ölçüde iktidara yakınlığı ile bilinen kuruluşlara gitti.

MECLİS’E BİLDİRDİ

TOKİ’nin TBMM KİT Kurulu’na gönderdiği dokümana nazaran kuruluşun ilanları Hürriyet, Sabah, Takvim, Milliyet, Posta, Akşam, Güneş, Star, Türkiye, Yeni Akit, Yeni Şafak, Dünya, Milat, Diriliş Postası, Yeni Birlik ve Türkgün gazetelerine verildi. Kuruluşun reklam vermek için tercih ettiği televizyonlar ise  ATV, Kanal D, Star, Show TV, Kanal 7, TV 8, A Haber, A Para, TRT 1, TRT Haber, CNN Türk, Habertürk, Bloomberg, TGRT, Kanal 24, Ülke TV, TV Net, 360 TV olark sıralandı. TOKİ ayrıyeten Bengü Türk, Akit TV, TV 100  kanallarını reklamla destekledi.

Maksat vatandaşı bilgilendirmek

TOKİ’nin TBMM KİT Komitesi’ne tanıtım ve reklamlara ait gönderdiği cevapta, yapılan tanıtım çalışmaları, pazarlamaya dönük çalışmalar olarak değil, kuruluşun faaliyetlerinden vatandaşı haberdar etmek için sürdürülen çalışmalar olarak nitelendirildi. TOKİ’nin reklam ve tanıtım hizmetleri için 2019 yılında 8 milyon 622 bin TL, 2020’de ise 9 milyon 208 bin TL harcama yaptığı belirtildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir