Müsilaj Komisyonu Başkanı Mustafa Demir: İstanbul’un Marmara’da kirlilik yükü yüzde 76

Bahar başlangıcı ile ortaya çıkan ve aylarca Marmara Denizi'nde kirliliğe neden olan müsilaj sorunu büyük oranda çözülmesine rağmen, sorunun ...


Bahar başlangıcı ile ortaya çıkan ve aylarca Marmara Denizi’nde kirliliğe neden olan müsilaj sorunu büyük oranda çözülmesine rağmen, sorunun tekrarlanmaması için TBMM’de kurulan araştırma kurulu, kirliliğin büyük çoğunluğunun İstanbul kaynaklı olduğuna dikkat çekti.

TBMM Müsilaj Sıkıntısını Araştırma Komitesi İstişare Toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirildi.

TBMM Müsilaj Problemini Araştırma Kurulu Lideri Mustafa Demir’in başkanlığında yapılan istişare toplantısında, haziran ayında Marmara Denizi’nde görülen müsilaj sorunu konusunda yapılan çalışmalar değerlendirildi.

MARMARA’YI KORUMAK İÇİN 22 UNSURLUK HAREKET PLANI

Toplantının açılışında konuşan Mustafa Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın uğraşıyla, müsilajın fiziki olarak toplandığını, Marmara Denizi’ni Muhafaza Hareket Planı ismi altında 22 unsurluk bir karar alındığını belirtti.

YAPILAN ÇALIŞMALAR

Demir, aksiyon planı kapsamında alanında kıymetli bilim insanlarından oluşan Marmara Denizi Bilim Şurası’nın kurulduğunu hatırlattı. Demir, kurulun birinci olarak Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın temsilcilerinden süreç içinde yaptığı çalışmaları dinlediklerini, ikinci olarak Orman Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgi aldıklarını belirterek, daha sonra bilim insanlarını davet ederek, şu ana kadar Marmara Denizi’nin korunması ve paklığı ile ilgili yapılmış teknik ve bilimsel çalışmalar hakkında bilgi aldıklarını söyledi.

MÜSİLAJA NEDEN OLAN ÜÇ ETKEN

Müsilaja neden olan 3 tane etken olduğunu söyleyen Demir, “Birincisi global ısınma münasebetiyle bütün denizlerde olduğu üzere Marmara Denizi’nin de ısınıyor olması. İkinci etken Marmara Denizi’nin jeolojik yapısı gereği su hareketliliğinin çok az olması. Üçüncü etken de Marmara Denizi’ne bırakılan kirlilik, yani Marmara Denizi’nin insan faktörlü kirlenmesi” diye konuştu.

TOPLANTIDA ATIK SU TESİSLERİ VURGUSU

Araştırma komitesi olarak üzerinde hassasiyetle durulması gereken hususun kirliliğin önlenmesiyle ilgili yapılacak çalışmalar olduğunu vurgulayan Demir “Bugün kirliliğin önlenmesi, atık su arıtma tesislerinin yapılması, atık su arıtma tesislerinin sürdürülebilir bir biçimde çalıştırılabilmesi ve bunların denetimi kelam konusu olduğunda en değerli paydaşımız olan lokal idarelerle beraberiz. Bu açıdan bu toplantıyı son derece önemsiyoruz” diye konuştu.

“İSTANBUL’UN KİRLİLİK YÜKÜ YÜZDE 76”

SUSURLUK’TAN MARMARA’YA AZOT VE FOSFOR ATIĞI

ARITMA TESİSLERİ NEDEN HAYATA GEÇİRİLEMEDİ

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu ise, planladıkları arıtma tesislerinin arazi sorunu nedeniyle hayata geçirilemediğini söz etti. Mermutlu “Kadıköy üzere bir bölgeye, alan açıp da bu tesisi sığdırabilir miyiz? En büyük sorun bu. Oradaki halkın davranışları da çok değerli. Zira biz ön arıtmayı dahi yaparken oradaki beşerlerle koordineli hareket ettik. Burada bir ileri biyolojik arıtma tesisi yaptığınızda yansımaları olacaktır” dedi.

Mermutlu, Başakşehir’de bir arazi talepleri olduğunu, Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından reddedildiğini söyledi.

“PROJELERİN TOPLAM BEDELİ 10 MİLYAR TL”

Mermutlu arıtma tesisleri için ikinci kıymetli hususun ise mali durum olduğunu belirterek, “Buradan ilgili ünitelere de seslenmek istiyorum zar güç bulduğumuz yerlerde bu arıtma tesislerine öncelik verilsin. İstanbul’un 16 büyük tesise gereksinimi var. Bu tesisler tamamlandıktan sonra fakat İstanbul’un arıtma gereksinimi tamamlanmış olacak. Bunun dışında tünel muhtaçlıkları var. Silivri Gümüşyaka atık su tüneli, Yenikapı derin deniz deşarjı-2, Ataköy derin deniz deşarjı, Baltalimanı derin deniz deşarjı-2, Kadıköy-Üsküdar derin deniz deşarjı, Ambarlı deniz derin deşarjı. Bu projelerin toplam bedeli 10 milyar TL’ye İSKİ’nin önümüzdeki 4 yıl içinde gereksinimi var” dedi.

“10 MİLYAR TÜRK LİRASINI İSKİ KARŞILAYAMAYAZ”

Tesislerin arazi sorunu çözülse dahi ihalesi ve inşaatına başlanmasının 4 yıllık bir mühlete gereksinim olduğunu belirten Mermutlu, “10 milyar Türk lirasını İSKİ karşılayamayacak. İSKİ’nin 2021 yılı yatırım bütçesi yaklaşık 2,5 milyar TL. Toplam bütçemiz 7,8 milyar lira ancak, yatırım bütçesi 2,5 milyar TL. İSKİ hiçbir iş yapmasa başka yatırımları büsbütün durdursa bu projeleri hizmete alması 4 yıl. Bu türlü bir şey olamayacağına nazaran, İSKİ’nin içme suyu, şebeke, atık su şebekesi gereksinimleri olduğu için bu paranın bir yerlerden temin edilmesi gerekiyor. Aksi halde bu müsilaj konusu uzun mühlet konuşulur” tabirlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir