Muş’ta aşı timleri, en ücra köylere aşı ulaştırıyor

Yurt genelinde koronavirüs salgınıyle uğraşın başında beri hastaların sıhhatine kavuşması için fedakarca vazife yapan sıhhat çalışanları, bu ...


Yurt genelinde koronavirüs salgınıyle uğraşın başında beri hastaların sıhhatine kavuşması için fedakarca vazife yapan sıhhat çalışanları, bu sefer de salgının denetim altına alınması için uğraş sarfediyor.

EN ÜCRA KÖYLERE AŞI GİDİYOR

Gittikleri köylerde yaşlıların sıhhat denetimlerini yapan, ihtarlarda bulunan takımlar, aşı olmak istemeyenlerle de görüşerek ikna etmeye çalışıyor.

Kent genelinde 178 bin kişinin aşısını yapan sıhhat çalışanları, kentin kırmızı kategoriden çıkması için çalışmalarını sürdürüyor.

SIHHAT ÇALIŞANLARI HANE HANE GEZİYOR

Muş Sıhhat Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, ülke genelinde olduğu üzere kentte de kaideleri taşıyan herkesin aşı olması için gayret gösterdiklerini aktardı.

Tüm sıhhat tesislerine, vatandaşların ağır kullandığı alanlara, yol güzergahlarına aşı kabinleri kurduklarını, taşınabilir gruplarla en ücra köylere kadar gittiklerini anlatan Türkoğlu, şunları kaydetti:

“Amacımız düşük olan aşı oranımızı yükseltmek. Bunun için taşınabilir takımlar kurduk. Sıhhat çalışanlarımız hane hane geziyor. Vatandaşların aşılama kampanyasına katılmalarını istiyoruz. Tüm ülkede olduğu üzere vilayetimizde de olumlu olay sayısı artıyor. Bu hastalıkla baş etmenin en kısa ve en tesirli yolu aşı. Süratlice halkımızı aşılamak durumundayız. Bunun için bütün konfor ve kolaylık sıhhat çalışanlarımız tarafından sağlanmış durumda. Aşılamada şu anda ilimiz yüzde 43 civarında. Maksadımız yüzde 70’in üzeri. Halkımızın dayanağıyla maksadımıza kısa vakitte ulaşmak istiyoruz. Salgının birinci gününden beri takımlarımız bıkmadan, usanmadan çalışıyor.”


“YANLIŞ BİLGİLERE KULAK ASILMAMALI”

Devletin verdiği hizmeti halka en kolay yoldan sunmak için köy köy gezdiklerini belirten Türkoğlu, “Zaman vakit aşı olmakta tereddüt eden vatandaşlarımız var. Etraftan yanlış bilgiler duyuyorlar. Bunların hiçbirine kulak asmasınlar. Yetkili mercilerin söylediklerine inansınlar. Takımlarımız vilayet merkezinde, ilçelerde, köylerde, yaylalarda, dağlarda her yerde. Taşınabilir takımlarımız, devletimizin dayanağıyla en ücra köşedeki vatandaşımıza ulaşmak ismine büyük bir çaba ve kararlılık gösteriyor.” diye konuştu.

“AŞININ YARARLARINI ANLATINCA İKNA OLUYORLAR”

Takımda yer alan hemşire Gamzenur Kesik ise evvelce belirledikleri köylere gittiklerini ve beşerlerle görüşerek aşı yapmaya ikna ettiklerini lisana getirdi.

Birtakım köylerde yaşayanların aşı olmak istemediğini aktaran Kesik, “Ekip olarak aşının yararlarını anlatıyoruz ve onlar da ikna oluyorlar. Gittiğimiz köyler ne kadar uzak olsa da bizim için fark etmez. Zira merkeze gelemeyen vatandaşa hizmet götürmek bizim için çok daha değerli. En değerli şey vatandaşa hizmet götürebilmek. En uzak köylere giderek aşı yaptıktan sonra onların gülümsemesi, teşekkür etmesi, bizim bütün yorgunluğumuzu alıyor.” sözlerini kullandı.

“MUŞ’A GİDEMİYORUZ, AYAĞIMIZA KADAR GELDİLER”

Aligedik Köyü Muhtarı Davut Çelik ise köye gelip aşı çalışması yapan sıhhat çalışanlarına teşekkür ederek, “Ekipler köy meydanında vatandaşları aşılıyor. Aşı için caminin bahçesinde toplandık. Köyümüz 80 hane, hepsi de aşı olacak. Vatandaşlarımız aşı için Muş’a gidemiyor lakin takımlar aşı için ayağımıza kadar geldi. Köy sakinleri olarak çok keyifli olduk.” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir