Mustafa Varank: Yerli ve milli ürünler Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak

Teknopark İstanbul'da faaliyet gösteren ve seri üretime hazır hale getirilen "Yerli Modüler Trafik Radarı"nı üreten Radarsan firmasına ziyarette ...


Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren ve seri üretime hazır hale getirilen “Yerli Modüler Trafik Radarı”nı üreten Radarsan firmasına ziyarette bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yapay zekalı yerli radar sistemleri hakkında bilgi aldı, firmanın geliştirdiği dünyanın birinci modüler trafik radarını test etti.

“ÜRÜNLERİ TEST ETTİK, PEK BAŞARILI”

Radarsan’ın genç mühendislerin kurduğu bir teknoloji şirketi olduğunu belirten Bakan Varank, “Radar sürat ölçüm aygıtları yapıyorlar fakat bunun yanında hayli inovatif halde geliştirdikleri bir plaka tanıma sistemleri var. Bu sistemin özelliği de epeyce verimli bir halde ve yüksek süratlerde hem plakaları, hem de dünyadaki bütün araç marka ve modellerini tanıması. Arkadaşlar eserlerini test etmemizi istediler. Burada bir deneme tipi yaptık. Hayli başarılı olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

“EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAKLAR”

Firmanın çalışmalarını sürdürdüğü alanın, güvenlik manasında çok değerli olduğunun altını çizen Varank, “Ülkeler bu alanlara çok önemli yatırımlar yapıyorlar. Hem trafik güvenliği, hem kentlerin güvenliği açısından bu alanlar dünyada da ilgi gören alanlar. Firmamız, geliştirdiği ve ürettiği eserlerle hem Türkiye’de önemli bir oyuncu olmaya çalışıyor, hem de dünyada da bu pazardan hisse almaya çalışıyor.

“YERLİ VE ULUSAL FİRMALARIMIZ, GELİŞTİRDİKLERİ ESERLERLE HEM TÜRKİYE HEM DE DÜNYA İKTİSADINA KATKI SAĞLAYACAK”

gördüğümde etkilendim. Kendilerine muvaffakiyetler diliyoruz. Önümüzdeki devirlerde bu türlü yerli ve ulusal firmalarımızın geliştirdiği yerli ve ulusal eserlerle hem Türkiye iktisadına hem de dünya iktisadına katkı sağlayacaklarına inanıyorum.” diye konuştu.

“TÜRK GİRİŞİMCİLİĞİ SÜRATLİ İLERLİYOR”

Son devirde dünya basınına yansıyan Türk teknoloji şirketlerinin başarısına da değinen Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi âlâ anlamamız lazım. Bilhassa AK Parti iktidarlarında biz 19 senede Türkiye’de sıfırdan bir Ar-Ge ekosistemi, bir girişimcilik ekosistemi inşa ettik. Bu alana yapılan yatırımlar çok kıymetli. Altyapı, Ar-Ge, laboratuvar ve beşere yapılan yatırımlarla biz bunu sağladık. Biliyorsunuz biz iktidara geldiğimizde üniversite sayımız bunun neredeyse üçte biriydi. Biz çok genç bir nüfusa sahibiz.

GENÇ MÜHENDİSLERİMİZ ÇOK BAŞARILI

MODÜLER TRAFİK RADARI DÜNYADA BİR BİRİNCİ

Radarsan, 4 yıllık Ar-Ge çalışmasına istinaden Yapay Zeka Platformu’nun birinci eseri olan “Yerli Modüler Trafik Radarı” seri üretime hazır hale getirdi. Eser, Türkiye’nin ve dünyanın birinci ‘Modüler Trafik Radarı’ olma özelliğini taşıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir