NY Times: ABD, Afganistan’da başarısız oldu

ABD ve NATO birliklerinin Afganistan'dan çekilme kararının akabinde Afgan hükümet güçlerinin denetimindeki vilayet merkezleri Taliban'ın eline ...


ABD ve NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilme kararının akabinde Afgan hükümet güçlerinin denetimindeki vilayet merkezleri Taliban’ın eline geçmeye başladı.

ABD istihbaratı, Taliban’ın Afganistan’ın başşehri Kabil’i 1 hafta içinde kuşatabileceğini öngörüyor.

BAŞARISIZ OLDUĞUMUZ AÇIKÇA ORTADA YORUMU

Beyaz Saray, Afgan güçlerinden Taliban’a karşı direnmelerini isterken, New York Times gazetesi, Afganistan’da başarısız olunduğunu yazdı.

“Afgan ordusu 20 yılda inşa edildi. Nasıl çarçabuk çöktü?” başlıklı haberde, Taliban’ın süratli ilerlemesinin, ABD’nin Afganistan ordusunu güçlü, bağımsız bir savaş gücüne dönüştürme eforlarının başarısız olduğunu açıkça ortaya koyduğu kaydedildi.

TALİBAN’A KARŞI DİRENEMEDİLER

Haberde, Taliban’ın vilayet merkezlerinde süratli ilerlemeler kaydettiği, son birkaç gün içinde Afgan güçlerinin 15’ten fazla kentte Taliban karşısında direnemediği söz edildi.

Ele geçirilen vilayet merkezleri ortasında Kandahar ve Herat’ın da bulunduğu bilgisi paylaşılırken, kelam konusu yerlerin son derece kritik ehemmiyette olduğu aktarıldı.

ABD’NİN 83 MİLYAR DOLARDAN FAZLA YATIRIMINA KARŞIN…

“Hızlı taarruz; kitlesel teslim olmalar, ele geçirilen helikopterler ve Taliban tarafından sergilenen milyonlarca dolarlık Amerikan tedarik ekipmanı ile sonuçlandı. Bu içpatlama, ABD’nin yirmi yıl boyunca ülkenin güvenlik güçlerine 83 milyar dolardan fazla silah, teçhizat ve eğitim sağlamasına karşın gerçekleşti.denildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir