Orijinal olmayan şarj aletleri, telefon bataryalarını patlatıyor

Son yıllarda akıllı telefon teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte şarj konusunda da önemli atılımlar yapıldı. Birçok şirket, kendi süratli şarj ...


Son yıllarda akıllı telefon teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte şarj konusunda da önemli atılımlar yapıldı. Birçok şirket, kendi süratli şarj aygıtlarını piyasaya sürerek epey kısa şarj mühletleri sunmaya başladı.

Satın alınan yeni cep telefonlarının yanında verilen yepyeni şarj aletleri ise günlük ömürde maruz kaldığı yıpranmalar sonucunda çarçabuk bozulabiliyor.

Özgün şarj aleti bulamayan ya da yüksek fiyatlara satın almak istemeyen vatandaşlar ise çoklukla öbür eserleri tercih ediyor.

UZMANLAR, SAHTELERİNE KARŞI UYARIYOR

Geçersiz ve yan sanayi şarj aletleri, ucuz olmasıyla bilinirken vatandaşlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Fakat telefon tamircileri geçersiz şarj aletlerinin telefonlara kalıcı hasarlar bırakabileceği konusunda uyarıyor.

Eskişehir’de telefon tamirciliği yapan Mert Özsoy, uydurma şarj aletlerinin telefonun ana kartının yanmasından bataryasının patlamasına kadar önemli sıkıntılar çıkarabileceğini belirtti.

Bahisle ilgili konuşan Özsoy, uydurma şarj aletlerinin telefona verebileceği ziyanlardan bahsetti. Düzmece ve yepyeni şarj aletlerinin fiyatına da değinen Özsoy, “Orijinal şarj aletlerinde makul bir akım ve direnç vardır. Prizden gelen yüksek akımı orjinal şarj aletleri sınırlayabilirken, geçersiz şarj aletlerinin dreci kaliteli olmadığı için bu akımı denetim edemez.

“FAZLA AKIM TELEFONU PATLATABİLİR”

Fazla akım çektiği için telefonun ana kartı yanabilir, kameralar ziyan görebilir ve telefon bataryasını patlatabilir. Geçersiz şarj aletlerinin satılıyor olması fiyatlardan ötürü. Yepyenisi 300 lira olan şarj aletinin çakması 25 lira olabiliyor. O yüzden vatandaşlar daha çok geçersiz şarj aletlerini tercih ediyor.” diye konuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir