Pandemiden çıkış çok zor olacak

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden MIT'de (Massachusetts Institute of Technology)  misyonlu öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu ...


Dünyanın önde gelen üniversitelerinden MIT’de (Massachusetts Institute of Technology)  misyonlu öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu, pandeminin dünyadaki her ekonomiyi negatif olarak etkilediğini lakin Türkiye’de tesirinin çok daha fazla olduğunu lisana getirdi.

BORÇLULUK EKLENDİ

Pandemi başladığında Türkiye iktisadının çok büyük zayıflıkları olduğunu vurgulayan Acemoğlu, verimsizlik sorununa dikkat çekerek, “Türkiye bunun en uç örneklerinden bir tanesi. Son 15 yıldır büyüme var lakin verimli bir büyüme yok” dedi.

Bunun bir tesirinin şirket bilançolarında ve yatırımlarında görüldüğünü lisana getiren Prof. Acemoğlu Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada, “Şirketlerin bilançoları güzel değil, yatırımları gereğince yüksek değil. Yeni teknolojiye olan yatırımlar yanlışsız yerlere gitmiyor. Hem şirketlerin hem de bireylerin borçluluk sorunu ağırlaştı. Üzerine pandemi de gelince çok daha kritik bir durum yarattı. Pandemiden çıkışın çok güç olacağını düşünüyorum Türkiye’de” dedi.

Pandeminin uzun müddettir var olan kimi sıkıntıları yeterlice ortaya çıkardığını belirten Prof. Daron Acemoğlu, “Bunların içinde eşitsizlik ve iktisattaki istikametin nereye gittiği üzere sorular var. Bunların hepsi içinde devletin rolü çok değerli. Refah devletinin geri gelmesi aslında kaçınılmaz hale geldi. Bunu Amerika’da şu anda görüyoruz, kimi açılarını Avrupa’da da görüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerde de tıpkı şeyleri göreceğiz” tabirlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir