Pandeminin ortasında doktor maaşına tırpan

Pandemiyle gayrette hayatını riske atarak vazife yapan doktorların döner sermayeden aldıkları hisse azaltıldı, 165 bin doktorun aylık geliri ...


Pandemiyle gayrette hayatını riske atarak vazife yapan doktorların döner sermayeden aldıkları hisse azaltıldı, 165 bin doktorun aylık geliri otomatik olarak düştü. Yeni imzalanan toplu mukaveleyle, hastanelerdeki döner sermaye havuzundan hemşire, radyoloji uzmanı ve gibisi üzere yardımcı sıhhat çalışanının aldığı hisselerde yüzde 20’lik artış yapıldı. Bu artışla tıpkı havuzdan hisse alan tabiplerin hissesi düştü. Böylelikle hastanelere nazaran değişmekle birlikte kimi tabiplerin örneğin 8 bin lira olan aylık gelirinin 7 bin 200 liraya düştüğü tabir ediliyor.

Sıhhat çalışanlarının geliri olağan aylık maaş ile döner sermayeden aktarılan hisselerden oluşuyor. Verilen sıhhat hizmeti karşılığında bilhassa SGK’dan hastanelere ne kadar çok kaynak aktarılırsa döner sermaye havuzunda o kadar para birikiyor. Pandemide olduğu üzere hastanelerin daha kısıtlı çalıştığı periyotlarda ‘performans’ da düşük kaldığı için havuz adeta kuruyor. Sağlıkçılar yapılan değişiklikle birlikte aslında kuruyan döner sermaye havuzunun doktorlar açısından daha da kuruduğunu, hekimliğin de Türkiye’de geçinme sorunu yaşayan meslekler ortasına girdiğini tabir ettiler.

HAVUZDA PARA YOK

Döner sermaye havuzundan tabiplerin alabileceği hisse, çıplak maaşının yüzde 200’ünü geçemiyor. Örneğin çıplak maaşı 5 bin lira olan bir tabibe döner sermayeden aktarılacak hisse 10 bin lirayı geçemiyor. Lakin doktorlara hiçbir vakit bu türlü bir para verilmiyor. Havuzda para olmadığı için örneğin 2 bin ya da 3 bin lira verilebiliyor. Artık oran düşürüldüğü için örneğin 3 bin lira alan tabiplerin döner sermaye gelirinin 2 bin 500 liraya ineceği, hemşirelerin gelirinin ise örneğin 300 liradan 360 liraya çıkacağı hesaplanıyor.

HAVUZUN KAYMAĞI 10 BİN TABİBE

Bilgi veren kaynaklar, hastanelerde gece gündüz çalışan tabiplerin yanı sıra Sıhhat Bakanlığı ve vilayet sıhhat müdürlüklerinde hasta yüzü bile görmeden idari vazifelerde bulunan yaklaşık 10 bin tabibe gelirlerinin yüzde 800’üne kadar döner sermaye verildiğini söylediler. Buna nazaran çıplak maaşı 7 bin lira olan bir idari tabibe döner sermayeden 56 bin liraya kadar hisse verilebiliyor. Lakin havuzda para az olduğu için bu yöneticilere de 40 bin lira civarında döner sermaye ödendiği belirtildi. Tabiplerin hissesinin düşürülüp hemşirelerin artırılmasının sağlıkçılar ortasında gerginliğe yol açabileceği ihtarında da bulunuldu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir