PCR testi zorunluluğu ne zaman başlayacak? PCR testi genelgesi yayınlandı

Olay sayılarının yükselmesi ve salgının denetim altında tutulabilmesi için yeni bir genelge yayınlandı. Genelgede, corona virüsü salgınının ...


Olay sayılarının yükselmesi ve salgının denetim altında tutulabilmesi için yeni bir genelge yayınlandı. Genelgede, corona virüsü salgınının toplum sıhhati ve kamu sistemi açısından oluşturduğu riskin taban düzeye düşürülmesi için salgınla uğraş sürecinin temel prensipleri olan paklık, maske ve aralık kurallarının yanı sıra salgınla uğraşta en güçlü ögenin gönüllülük aslına nazaran yürütülen aşılama faaliyeti olduğu belirtildi.

PCR TESTİ ZARURİLİĞİ NE VAKİT BAŞLAYACAK?

* 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan şahısların; konser, sinema ve tiyatro üzere vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere iştirakinde negatif sonuçlu PCR testi zaruriliği getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden bireylerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen müddete göre) yahut azami 48 saat evvel yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

* Kişi hastalığı geçirmemiş yahut aşılı değil yahut negatif PCR testi yok ise aktifliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

TEST İSTENECEK YOKSA SEYAHAT EDEMEYECEK

* Aşısız yahut hastalığı geçirmemiş şahısların özel araç hariç uçak, otobüs, tren yahut öteki toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri kentler ortası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul etabında HES kodu üzerinden bireylerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen müddete göre) yahut azami 48 saat evvel yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş yahut aşılı değil yahut negatif PCR testi yok ise bu bireylerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

* Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde bireylerin toplu olarak bulunduğu öteki etkinlikler yahut faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş yahut aşısız şahıslar için İl/İlçe Hıfzıssıhha Heyeti kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test denetimi mecburiliği getirilebilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir