Piyasalar Dolar/TL hareketleri takip ediliyor

Dolar/TL'de düşüşe dayanak veren ögeler ortasında turizmdeki canlı seyirle yaşanan düşük cari açık beklentisi ve global piyasalarda dolarda ...


Dolar/TL’de düşüşe dayanak veren ögeler ortasında turizmdeki canlı seyirle yaşanan düşük cari açık beklentisi ve global piyasalarda dolarda yaşanan kıymet kaybı yer alıyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarını azaltacağına yönelik kaygıların azalması yatırımcıları rahatlattı. Global piyasalarda risk iştahı artarken dolarda son periyottaki sert kazanımlarının akabinde bedel kaybetmeye başladı.

ADB, JACKSAN HOLE TOPLANTISI BEKLENİYOR

Fed klasik olarak Jackson Hole’da düzenlenen yıllık iktisat toplantısını cuma günü yapacak. Dikkatler Fed’in varlık alımlarını azaltma takvimine yönelik rastgele bir ipucu için Fed Lideri Jerome Powell’ın aktiflikte yapacağı açıklamalara çevrilmiş durumda.

DOLARIN DÜŞÜŞÜNDEKİ ETKENLERDEN BİRİ DELTA VERYANTI

Dolar koronavirüsün daha bulaşıcı Delta varyantının global ekonomik toparlanmayı rayından çıkaramayacağı beklentisiyle misal para üniteleri karşısında bir haftanın en düşük düzeyine yakın seyrediyor.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİNE BAKILACAK

İç piyasada ise bugün TCMB’nin 14.30’da açıklayacağı haftalık para banka ve rezerv istatistikleri takip edilecek. Dış gündemde ise TSİ ile 1530’da açıklanacak ABD ikinci çeyrek GSYH bilgileri ve haftalık işsizlik maaşı müracaatları izleniyor.

BİR BANKA YETKİLİSİ DOLAR/TL HAREKETLERİNİ KIYMETLENDİRDİ

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Doların global kıymet kaybının devam etmesi risk iştahını canlı tutuyor. TL’de bundan en yeterli yararlanabilen para üniteleri ortasında. Düşüşlerin Jackson Hole’da aksi bir bildiri gelmemesi halinde önümüzdeki hafta cuma günü açıklanacak enflasyon verisine kadar devam edebileceğini düşünüyoruz.

DOLAR/TL’NİN 8,2’NİN ALTINA İNMESİ BEKLENİOR

Teknik olarak dolar/TL’nin 8,3’ün altına 8,2’ye hakikat düşüşünü sürdürmesini bekliyoruz. Burada en kıymetli gelişme 3 Eylül’de açıklanacak enflasyon bilgileri ve 23 Eylül’deki TCMB faiz kararı olacak. Para siyasetinde sorgulanacak bir adım atılmazsa Türk Lirası için yaz boyunca görüşümüz olumlu.”

AFGANİSTAN’DAKİ SÜREÇ PİYASALARIN ODAĞINDA

Piyasalarda, Afganistan’daki süreç ve koronavirüs takip edilen öteki gelişmeler ortasında yer alıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir