Plansızlığın cezasını vatandaşlar çekti

Elektrikteki yüksek heyeti kapasitesiyle övünen Türkiye, yaz ortasında yaşanan kesintilerle tekrar sınıfta kaldı. Çok sıcaklar ve orman ...


Elektrikteki yüksek heyeti kapasitesiyle övünen Türkiye, yaz ortasında yaşanan kesintilerle tekrar sınıfta kaldı. Çok sıcaklar ve orman yangınlarının tesiriyle dünden itibaren elektrik kesintileri başladı. Ortalarında İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa ve Adana üzere büyükşehirlerin olduğu çok sayıda kentte elektrik kesintileri yaşandı. Vatandaşlar toplumsal medya aracılığı ile yaşadıkları duruma isyan ederken, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve güç dağıtım şirketlerinin yaptıkları farklı açıklamalar başları karıştırdı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, çok sıcaklar nedeniyle talep artışı yaşandığı ve bu yüzden elektrik kesintilerinin olduğu belirtildi. BEDAŞ, 22 ilçeye “arıza” kaynaklı elektrik verilemediğini belirtirken, Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ), Twitter hesabından hususa ait yaptığı açıklamada, “Bursa’da kimi bölgelerde iletim sınırlarından kaynaklı kesinti yaşanmaktadır” tabirlerini kullandı.

BECERİKSİZLİK VAR

Elektrik Mühendisleri Odası’ndan (EMO) yapılan açıklamada ise kesintilere kuraklık, yangın ve benzerinin mazeret olarak gösterilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. EMO açıklamasında “Her yıl olduğu üzere ağustos ayında çok sıcakların tesiriyle puantta artış olması beklenen bir durumdur. Bu kadar yüksek konseyi güç kapasitesine karşın üretim-tüketim istikrarının sağlanamaması büsbütün idarenin beceriksizliğidir” sözleri kullanıldı.

Kesinti sıkıntısının kaynak meşakkatinden değil, yönetimsizlikten doğduğunun vurgulandığı EMO açıklamasında, “Sistem çökmesinin temel etkenleri; elektrik sisteminin kamusal yapısının parçalanarak bütünlüğünün bozulması ve üretim kapasitesinin büyük ölçüde özelleştirilmiş olması, siyasi baskılara karşı savunmasız hale getirilmiş liyakatsiz idarenin zafiyeti, plansızlık ve eğitimsizliktir. Bir kere daha uyarıyoruz, TEİAŞ’ın özelleştirilmesi halinde elektrik sisteminde yeni çökmelerin yaşanması kaçınılmazdır” denildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir