Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın: Yoğun bakım doluluk oranı arttı

AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Tedbire Derneği (BUHASDER ...


AÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kolu Öğretim Üyesi ve Bulaşıcı Hastalıkları Tedbire Derneği (BUHASDER) Lider Yardımcısı Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın, Kurban Bayramı sonrası pandemi servisi ve koronavirüs ağır bakım ünitesinde yoğunluk yaşandığını aktardı.

“HASTANEDE AĞIR BAKIM ÜNİTESİ YATAKLARI DOLDU”

Koronavirüs hadise artışı nedeniyle AÜ Hastanesi’nde yatak kapasitesinin artırıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Yalçın, koronavirüs ağır bakım ünitesi yataklarının dolduğunu söyledi. Ağır bakımdaki hastaların yüzde 80’inden fazlasının aşılanmamış olduğunu aktaran Prof. Dr. Yalçın, aşılanma suratının arttırılması gerektiğine vurgu yaptı.

“AŞILAMA HIZLANDIRILMALI”

Prof. Dr. Yalçın, “Dolu ağır bakımdaki en dikkat alımlı özellik, yatan hastaların yüzde 80’den fazlası aşılanmamış. Son vakitte dikkat çeken değerli konulardan biri de gebelerin olması. Pandemi servisinde yatan hastaya bakıldığında da yüzde 60’larda bir aşılama oranı var ancak bu da düşük. Dolaysıyla aşılama oranlarının artmış olması ağır bakıma yatışı yahut hasta olma potansiyelini düşürüyor. Bu nedenle aşılamayı süratli bir halde sürdürmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“KOLOMBİYA VARYANTI  DA ÖNEMLİ DÜŞÜNCE YAŞATIYOR”

Son 15- 20 gün içinde aşılama oranın azaldığını belirten Prof. Dr. Yalçın, şunları kaydetti:

“Aşılamayı artırmamız gerekiyor. Bunu yapamadığımız takdirde değişik yeni varyantlarla birlikte zahmetin daha da artacağını düşünüyoruz. Şu andaki virüsün değerli bir kısmı Delta varyantı lakin yeni bilgilerde Kolombiya isminde yeni varyantın da birtakım ülkelerde toplu olarak önemli ıstırap yarattığı tabir ediliyor. Muhtemelen bundan sonra beklenen Kolombiya varyantı diye düşünülebilir. Şu anki bilgilere nazaran çok az şahıslarda görülmüş lakin biraz daha dertli görünüyor ve daha ağır seyreden bilgiler var. Aşılanmış bireyler altta yatan farklı hastalıklar olsa bile hastalığı hafif geçiriyorlar. Ağır bakıma kadar gitmesine ve entübe edilmesine gerek kalmıyor.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir