Rüşvet alınmadan hiç bir iş yapılmazdı

Tahsilini Ege Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra Afganistan'da Dışişleri Bakanlığı'nda, Bakanlar Konseyi uzmanlığında vazife yapan ve iki ay ...


Tahsilini Ege Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Afganistan’da Dışişleri Bakanlığı’nda, Bakanlar Konseyi uzmanlığında vazife yapan ve iki ay öncesine kadar da Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcılığı misyonunda bulunan Abdulkahar Bahşi çarpıcı açıklamalarda bulundu. Annesini rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’a tedavi için getiren ve bir daha ülkesine dönmeyen Bahşi, Afganistan’daki durumunu SÖZCÜ’ye şöyle yorumladı.

TALİBAN’I GÜÇLENDİRDİLER

“Afganistan’da Taliban idareye el koyduktan sonra her yerde büyük bir sakinlik hakim. Beşerler huzursuz bir bekleyiş içinde. Kabil’de insanları öldürüyor, bayanları taşlıyor, tek başına çıkanları kırbaçlıyorlardı. Herkes bu durumu bildiği için kimse yapılan açıklamalara güvenmiyor. Cumhurbaşkanı Eşref Gani bilgili bir insan. ABD’de hocalık yapmış. Eşref Gani, Talibanı düşman görmedi. Gani idareye gelmeden evvel Afganistan hapishanelerde Peştun doluydu. Politikler, Taliban’ı kendi çıkarları doğrultusunda kullandı. Taliban da güçlendi. Gani periyodunda Peştunlar üst vazifelere getirilmeye başlandı. Eşref Gani’nin etrafında tam manasıyla menfaatçi bir küme yerleşti. Bunlar 4-5 kişiydi. Lakin onlar buyruk vermeden hiçbir şey yapılamazdı. Çok kirli işler dönüyordu. Yolsuzlar her kesimde oluşmuştu. Gani’nin adamları bakan olunca kendi adamlarını yerleştiriyor, ihaleleri kendileri alıyor. 10 milyon dolarlık bir yol ihalesi yapılacak. 10 milyon dolar o yol üretiminde harcanmaz, yalnızca tahminen 1 milyon doları harcanır, geri kalan 9 milyon dolar ise muhakkak bireylerin cebine girerdi. Tekraren şahit oldum. Yoksulluk giderek artarken, Gani’nin etrafındakilerin de serveti giderek katlanıyordu.”

ASLA ELEŞTİRİLEMEZDİ

“Afganistan’da Eşref Gani’nin ve etrafının rüşvetsiz iş yapmadığını çabucak herkes biliyordu. Örneğin cep telefonu gasp eden kişiyi yakalayan polis, on binlerce doları cebine indirenlere karşı bir şey yapamıyordu. Milletin itimadı sarsılmış durumdaydı. Sonunda, Gani dolarları alıp ülkeyi terk etti. Her şey bizim gözlerimiz önünde oluyordu. Fakat bunları asla eleştiremezsiniz. Peştun olmadığım için son devirde yetkilerimi aldılar. Sabah 08.00 de makama gittim. Taliban 5 kilometre uzaklıktan Cumhurbaşkanlığı köşküne füze fırlattı. Bir Devlet güvenliğini sağlayamıyorsa o devlet, hükümet yok olmaya mahkumdur.”

Özel kalem Müdürlüğü’nden evvel bakanlıklarda teknokrat olarak vazife yapan Abdulkahar Bahşi, Türkiye’ye kaçak olarak giren Afganistanlı gençlerin ne emelle geldiği yolundaki soruyu şöyle yanıtlandırdı: “Türkiye’ye gelenler büyük ölçüde kendi canlarını kurtarmaya çabalıyorlar. Evvelce bombalardan, patlamalardan ölmeyeyim diye kaçıyorlardı. Artık de katı şeriat gelecek diye, öldürülme dehşetinden ötürü kaçıyorlar. Türkiye’de bunların militanlaşacaklarına ait algı var. O denli bir şey yok. Yoksulluk çok büyük boyutlarda.”

ÖLMEKTEN KORKUYORLAR

“Aileler, çocuklarını hem çalışsınlar, hem de öldürülmesin diye gönderiyorlar. Açıkçası daha çok yoksulluktan kaçıyorlar. Taliban’ın niyeti şöyle: 12 kişilik bir heyet oluşturup bakanları bunlar seçecek. Taliban’a muhalif olanlara da bakanlık verilecek. Böylelikle herkesi kapsayacak bir hükümet oluşturmak istiyorlar. Bu türlü bir şey olamaz. Ülkede geçmişte de koalisyonlar oluşturulmuştu lakin güvenlik tam olarak sağlanamamıştı. Artık ülkede yoksulluk tavan yaptı. En üst seviyeye çıkmış durumda. Açlık sonu yüzde 35 iken, bugün yüzde 95’lere çıkmış durumda. Herkes aç.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir