Rusya, Estonyalı diplomatı ‘istenmeyen kişi’ ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Estonya'nın St. Petersburg Konsolosu Mart Latte’ye zımnî nitelikteki ...


Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından Estonya’nın St. Petersburg Konsolosu Mart Latte’ye zımnî nitelikteki gereçleri aldığı sırada suçüstü basılmasının akabinde 7 Temmuz’da Latte’yi hudut dışı etme kararı almıştı.

Bu tezleri kabul etmeyen Estonya da, ülkede vazife yapan bir Rus diplomatı hudut dışı etmişti. Bu atak üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı Estonya’nın St. Petersburg Konsolosu Mart Latte’yi istenmeyen kişi ilan ettiğini duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Estonyalı diplomatın “karşılıklılık ilkesi” mucibince “istenmeyen kişi” ilan edilerek, hudut dışı edildiği belirtildi. Bu karar, Rusya Dışişleri Bakanlığı konutuna çağırılan Estonya’nın Rusya Büyükelçisi Margus Laidre’ye protesto notu ile iletildi.

‘YENİ BİR KARŞILIK GELİR’

Rusya tarafı, Estonya’nın büyükelçisine iletilen protesto notu ile ilgili detayları kamuoyuna aktardığı açıklamasında, Estonya tarafını durumu daha da kötüleştirmemesi konusunda uyardı. Yapılan ihtarda, “Aksi takdirde, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yeni ve kararlı bir karşılık gelecektir. Bu durumda ikili münasebetlerin bozulmasının tüm sorumluluğu büsbütün Estonya tarafına düşecektir” denildi.

1 HAFTA İÇİNDE TERK ETMELİ

Açıklamada, “Büyükelçiye, Estonyalı diplomatın istenmeyen kişi ilan edildiğine dair nota verildi. Bu çalışanın bir hafta içinde Rusya’yı terk etmesi gerekiyor” denildi. Estonya tarafının ikili ilgileri kötüleştirmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “Aksi takdirde Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından tekrar karşılık verilecek. Bununla birlikte, ikili münasebetlerin kötüleşmesinden Estonya tarafı sorumlu olacaktır” sözleri kullanıldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir