Saldırı krizi tırmanıyor! İngiltere ve ABD, İran’ı sorumlu tuttu

Umman açıklarında İsrailli iş adamı Eyal Ofer'in Zodiac Maritime Denizcilik Şirketine ilişkin Mercer Street isimli petrol tankeri 30 Temmuz’da ...


Umman açıklarında İsrailli iş adamı Eyal Ofer’in Zodiac Maritime Denizcilik Şirketine ilişkin Mercer Street isimli petrol tankeri 30 Temmuz’da hücuma uğramıştı. Tanzanya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) hareket halindeyken atağa uğrayan gemide mürettebattan İngiliz ve Romanya asıllı 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Hücumdan İran’ı sorumlu tutan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Tahran idaresine en sert formda karşılık verileceğini söylemişti. İran, İsrail’in suçlamalarını reddederken, İngiltere ve çabucak gerisinden ABD, Umman’da petrol tankerine düzenlenen hücumdan İran’ı sorumlu tuttu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, İngiltere’nin olaya ait değerlendirmelerinde İran’ın “yasadışı ve katı” saldırıyı gerçekleştirmek için bir yahut daha fazla drone kullanmış olma ihtimalinin yüksek olduğu sonucuna vardığını duyurdu.

Raab, “Bu hücumun kasıtlı, gayeli ve İran tarafından memleketler arası hukukun açık bir ihlali olduğuna inanıyoruz. İngiltere, bu kabul edilemez hücuma karşı ortak bir karşılık üzerinde memleketler arası ortaklarımızla birlikte çalışıyor” sözlerini kullandı.

“İRAN’IN BU SALDIRIYI DÜZENLEDİĞİNDEN EMİNİZ”

İngiltere’nin çabucak akabinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı basın açıklamasında, “mevcut bilgilere” değinerek ABD’nin 30 Temmuz’da Umman kıyılarındaki Mercer Street petrol tankerine düzenlenen atağın ardında İran’ın olduğundan emin olduğunun altını çizdi.

Açıklamasında, ABD’nin detaylara girmeden olaya yönelik “uygun bir yanıt” vereceğine ait kelam veren Blinken, “Eldeki bilgiler incelendiğinde, 2 saf insanın hayatını kaybetmesine neden olan bu saldırıyı İran’ın, bölgede giderek artan bir halde kullandığı ölümcül bir güç olan tek taraflı patlayıcı İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanarak düzenlediğinden eminiz” tabirlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir