Sancaktepe’de aşı karşıtlarından PCR testi zorunluluğuna protesto

Koronavirüsle çabada en büyük silahımız aşı. Tüm dünyada ve ülkemizde, aşılama çalışmaları büyük bir süratle devam ederken, aşı olmayı reddeden ...


Koronavirüsle çabada en büyük silahımız aşı.

Tüm dünyada ve ülkemizde, aşılama çalışmaları büyük bir süratle devam ederken, aşı olmayı reddeden bir kitle de var.

Aşı aykırıları, İstanbul Sancaktepe’de düzenlenen Plandemi Büyük Buluşma isimli bir aktiflikte bir ortaya geldi.

MASKE VE ARA KURALINI HİÇE SAYDILAR

Toplumsal aralık, maske ve hijyen kurallarına uymayan kümede bir kişinin “Kobay faresi değilim” yazılı pankart tuttuğu görüldü.

PCR TESTİ ZORUNLULUĞUNU PROTESTO ETTİLER

Aşı zıtları, 6 Eylül’den itibaren okulların açılmasıyla aşı olmayanlara karşı başlatılacak olan PCR testi zorunluluğunu protesto etti.

AŞI HAKKINDA GERÇEK BİLİNEN 10 YANLIŞ

Öte yandan bugüne kadar aşı hakkında yazılıp çizilen ve hakikat bilinen yanlışlar, uzmanlar tarafından şu halde karşılık buluyor:

Koronavirüs aşısı kısırlık yapar mı?

Koronavirüs aşılarının kısırlık yaptığı tarafındaki savlara bilim insanları yaptığı çalışma ile son noktayı koymuştur. 45 erkeğin dahil edildiği çalışma, mRNA aşısı olanların sperm sayısı ile hareketliliğinde artış olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aşının değil, virüsün üreme sistemini makus etkilediğini vurgulanmıştır.

Aşı olduktan sonra kalp krizi geçirilir mi?

Aşı olduğunuz sonraki gün kalp krizi geçirebilirsiniz. Otomobil ya da yıldırım çarpabilir. Bunları aşıya bağlamayınız. Aşının bu üzere tesirlerinin olduğunu düşünmek, hayal eseridir.

Aşının Faz-3 çalışmalarının sonuçlanmadığı hakikat mu?

Faz-3 çalışmaları sonuçlanmadan FDA rastgele bir ilaca yahut aşıya onay vermemiştir. 14 Aralık’ta FDA aşıyı onaylamıştır ve ülkelerde aşılama sürat kazanmıştır.

Aşı damar tıkanıklığına neden olur mu?

Bunun ilgili rastgele bir doğruluk hissesi yoktur. Daha evvel Johnson & Johnson aşıları ile ilgili milyonda 5 hadisede görülen ve o hastaların da birtakım damar tıkanıklığına meyilli hastalıklarının olduğu söylenmiştir. Ve bu aşının onayı da çabucak durdurulmuş ve uygulama askıya alınmıştır.

Aşı kalp kaslarında iltihaplanmaya neden olur mu?

Bu durumun bir milyonda 50 üzere düşük bir oranı vardır. Büsbütün kolay bir tedavi ile ayakta atlatılan dönemsel bir hastalıktır. Çok düşük ihtimalle görülen bir yan tesirdir.

Aşı DNA’yı değiştirir mi?

Toplumsal medyada sık sık dolaşan yanlışlardan biri de mRNA aşılarının insanların DNA’larına tesir ettikleri ve değiştirebildikleridir. Lakin uzmanlar bunun kolay bir nedenden ötürü yanlışsız olmadığını, hücrelerden RNA’yı alıp tekrar DNA’ya çevirecek hiçbir düzeneğe sahip olunmadığından bahsetmektedir. Yani aşı, DNA’yı değiştiremez ve aşılar bunu yapamaz.

Hekimin aşıyı önermemesi üzere bir durum kelam konusu olabilir mi?

Uzmanlara nazaran bunların büyük çoğunluğu, doktorluk ismi altında anonim birtakım hesaplar peşinde koşmaktadır. O denli ki kimi eserlerini pazarlayan tabipler bile görülmektedir. Aşıya karşı var olan bilgi kirliliğine inanmamak gerekmektedir.

mRNA aşıları öbür aşılardan daha tehlike midir?

Uzmanlara nazaran mRNA’nın tabiatı gereği, öteki aşılara nazaran daha inançlı olabilir. Nedeni ise mRNA aşılarının bir makine tarafından yapılabilmesidir. Böylelikle bakteriyel kontaminasyon (bulaşma) yahut başka kontaminantlar konusunda endişelenme edilmesine gerek kalmaz. Aşıda canlı virüs yoktur, bu yüzden aşıya giren her şey çok dikkatli bir formda denetim edilebilir ve izlenebilir.

mRNA aşıları hakkında uzun vadeli güvenlik var mıdır?

mRNA aşıları hakkındaki en yaygın yanlışlardan biri, uzun vadeli güvenlik dataları sağlayacak kadar uzun mühlet test edilmemiş olmaları. Uzmanlara mRNA’nın hiç güvenlik verisi olmadığı görüşü değil değil. mRNA aşılarının insanlarda birinci kere test edilmesinden bu yana geçen 7 yıl içinde hiçbir önemli yan tesiri bildirilmemiştir.

Koronavirüs, aşıdan daha mı inançlıdır?

Virüsün birinci yayıldığı andan itibaren aşı terslerinin daima öne sürdüğü bu hakikat bilinen yanlış için uzmanları görüşü şu haldedir:

“İnsanlar ömürleri ve bedenleri üzerinde denetim sahibi olmak isterler, değil mi? İşte aşılar onu sağlıyor. Aşıyı almazsam, her an enfekte olabilirim ve hastalığın seyrini denetim edemem. Durumunuzu, vücudunuzu, hayatınızı denetim etmek istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Aşı, buna yardımcı olan en düzgün yoldur.”Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir