Scott Morrison: Koronavirüsle birlikte yaşayacağız

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, tüm dünyada 212,5 milyonu aşkın hadise ve 4,4 milyondan fazla mevte yol açan koronavirüs salgınının geleceği ...


Avustralya Başbakanı Scott Morrison, tüm dünyada 212,5 milyonu aşkın hadise ve 4,4 milyondan fazla mevte yol açan koronavirüs salgınının geleceği hakkında konuştu.

Morrison, başşehir Canberra’da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinde koronavirüse karşı verilen uğraş, aşı çalışmaları, tam kapanma uygulamaları ve yasakların son erdirilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

AŞILAMA İSTENİLEN SAYILARA ULAŞTIĞINDA…

Ülkenin iki büyük eyaleti Yeni Güney Galler (NSW) ve Victoria’nın yanı sıra Başşehir Bölgesi’nde (ACT) artış gösteren olaylardan ötürü uygulanan tam kapanmalarla ülke nüfusunun yarısından fazlasının dışarı çıkmadığını belirten Morrison, aşılama istenilen sayılara ulaştığında ülkedeki yasakların sona ermesi gerektiğini söyledi.

“BU VİRÜSLE YAŞAYACAĞIZ, ZİHNİYETİMİZİ DEĞİŞTİRELİM”

Delta varyantının tesirindeki eyaletlerde hadise sayısının daha da artabileceğini söyleyen Morrison, “Diğer bulaşıcı hastalıklarla yaşadığımız üzere bu virüsle de birlikte yaşayacağız. Zihniyetimizi değiştirmeliyiz. Aşı istenilen oranda yapıldığında sorun hadiseler olmayacak, önemli hastalıklar, hastaneye yatışlar, ağır bakım ünitelerindekiler olacak. Bu şartlara cevap verme yeteneğimiz kıymetli, amacımız bu olacak.” tabirlerini kullandı.

EYALET BAŞBAKANLARINA REAKSİYON: SADIK KALIN

Eyalet başbakanlarıyla geçen aylarda yapılan ulusal kabine toplantılarında, aşıya uygun olan nüfusun yüzde 70 ila 80’inin aşılanmasının akabinde ülkenin tekrar açılması konusunda mutabık kaldıklarını fakat son günlerde kimi eyalet başkanlarının farklı telaffuzlarda bulunmaya başladığını hatırlatan Morrison, varılan mutabakata sadık kalınmasını istedi.

AVUSTRALYA’DA KORONAVİRÜS BİLANÇOSU

Delta varyantının en fazla can kaybı ve olay sayısına neden olduğu NSW’de son 24 saatte 818 şahsa koronavirüs teşhisi konulurken, 3 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı.

Son aylarda can kaybı yaşanmayan Victoria eyaletinde 71, ACT’de 16 ve Queensland eyaletinde 1 kişi koronavirüse yakalandı. NSW, Victoria ve ACT’de artan olayların önüne geçilmesi emeliyle tam kapanma uygulanıyor.

TEDAVİSİ DEVAM EDEN HASTA SAYISI

Avustralya Sıhhat Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran, koronavirüsün birinci kaydedildiği 25 Ocak 2020’den bu yana ülke genelinde virüse yakalanan 44 bin 904 bireyden 984’ü hayatını kaybetti.

12 bin 633 faal olaydan 113’ü ağır bakımda olmak üzere 635’inin tedavileri devam ediyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir