Sefalette en yüksek noktaya çıktık

Ortalama bir vatandaşın ekonomik durumunu göstermek emeliyle hesaplanan sefalet endeksinde Türkiye yükselişe geçti. CHP Meclis Kümesi'nin ...


Ortalama bir vatandaşın ekonomik durumunu göstermek emeliyle hesaplanan sefalet endeksinde Türkiye yükselişe geçti. CHP Meclis Kümesi’nin hazırladığı raporda, sefalet endeksinde 32.2 ile son yılların en yüksek noktasına ulaşıldığına işaret edildi. Raporda bu oranın önümüzdeki süreçte daha da tırmanacağına dikkat çekildi. Raporda şu belirlemelere şer verildi:

– İşsizlik ve enflasyon (%13.2 + %18.95) oranlarının toplamından oluşan sefalet endeksinde 32.2 ile son yılların en yüksek noktasına ulaşıldı. Sefalet endeksi bir evvelki ay 30.73 olarak hesaplanmıştı.

– Enflasyon öteki bir sözle de hayat pahalılığı yaz aylarında olmamıza karşın denetimsiz bir biçimde artmaya devam ediyor. Tek misyonu fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası ile iktidar ise seyrediyor.

27 AYIN DORUĞU

– Enflasyon bu yıl temmuz ayında yüzde 1.8’e kadar yükseldi. Bu son 20 yılın en yüksek temmuz ayı tüketici fiyatları artış oranı. Yıllık enflasyon ise yüzde 18.95’a kadar çıktı. Bu oran son 27 ayın en yüksek yıllık enflasyonudur.

– TÜİK’in gerçeği yansıttığı konusunda büyük kuşkular yaratan Hanehalkı İşgücü Araştırması’na nazaran mayısta bir evvelki aya nazaran 15 ve üst yaştaki nüfus 84 bin kişi artarken istihdam 216 bin kişi, işsizler ise 265 bin kişi azaldı. İş gücü de bir evvelki aya nazaran 481 bin kişi azaldı. Hem işini kaybeden 216 bin kişi, hem bir evvelki ay iş arayan 265 bin kişi hem de artan 84 bin kişi iş aramak yerine işgücü dışına çıktılar.

GERÇEK İŞSİZLİK YÜKSEK

– Resmi işsizlik oranı azalırken, gerçek işsizlik oranı ise yüzde 27.4 seviyesinde kaldı. İstihdamda üzere gözüküp, kısa müddet çalıştığı için daha uzun mühlet çalışabilmek için iş arayanlar, işsiz olduğu halde iş bulma umudu olmadığı için iş aramayan, lakin iş bulsa çabucak çalışabilecek durumda olanlar da dahil edilerek TÜİK tarafından hesaplanan bu oranı nazaran Türkiye’deki gerçek işsiz sayısı 9.7 milyon kişiyi buluyor.

CHP Meclis Kümesi’nin hazırladığı raporda, enflasyonla ilgili şu değerlendirmeler yer aldı:

– Yıllık fiyat artışı besin harcamalarında yüzde 24.92’yi buldu. Besin harcamaları yüzde 25.9’la tüketicilerin en fazla para ayırmak zorunda olduğu harcama kümesini oluşturuyor. Türkiye ortalamasını gösteren oran fakirlerde ise yüzde 35’lere kadar çıkıyor. Yıllık fiyat artışı tüketicilerin harcamalarında yüzde 15.49’la ikinci en yüksek tartıya sahip olan ulaştırmada ise yüzde 24.6’yı buldu.

– Üretici fiyatlarındaki yüzde 44.92’lik artış geride tüketici fiyatlarına, öbür bir sözle halka yansımayı bekleyen büyük bir enflasyon stokunun beklediğine işaret ediyor. Tüketici fiyatlarına yansımayı bekleyen yüzde 27’lik bir üretici fiyat artışı bulunuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir