Sivas’ta kalaycılığın son temsilcileri mesleği devredecek çırak bulamıyor

Kalaycılık el hüneri, sabır, dikkat isteyen emek ağır bir meslek. Geçmişi çok eskilere dayanan ve klasik hale gelmiş bu mesleğin temsilcileri ...


Kalaycılık el hüneri, sabır, dikkat isteyen emek ağır bir meslek. Geçmişi çok eskilere dayanan ve klasik hale gelmiş bu mesleğin temsilcileri artık yok denecek kadar azaldı.

KALAYCILIK TEKNOLOJİYE YENİLDİ

Teknolojinin üretimi kolaylaştırması, gençlerin kendilerine el sanatlarını meslek olarak kabul etmemesi kalaycılığı çağın gerisine itti.

HACI KORKMAZ, 61 YILDIR AYNI MESLEĞİ YAPIYOR

Kalaycılığın son temsilcilerinden 71 yaşındaki 5 çocuk babası Hacı Korkmaz, 61 yıldır aşkla yaptığı mesleğini sürdürüyor.

ÇIRAK BULMAKTA ZAHMET ÇEKİYOR

10 yaşında çırak olarak işe girdiği mesleğinde 61 yılı dolduran Korkmaz, iş yerine çırak bulmakta zahmet çekiyor. Korkmaz, kalaycılık mesleğinde 50 yıldır çırağın olmadığını söyledi.

MESLEĞİ YAPAN 150 ŞAHISTAN 3 KİŞİ KALDIK

Küçük yaşta bu işe başladığını anlatan Hacı Korkmaz, “Bu mesleği yapan 3 kişi kaldık. Evvelce burada 150 tane kalaycı dükkanı varmış anlatılanlara nazaran, artık herkes bıraktı 3 tane adam kaldı burada. Arkadaşım orada siliyor düzeltiyor, ben bu ocakta kalaylıyorum. Ondan sonra müşteriye veriyorum. Kalay yaparken kullandığımız gereçlerden biri kalay, biri nişadır, bir oburu ise pamuk. Bu ocakta kullandığım materyaller bu yani. Evvelce mesela levha olurdu çekiçle düzeltir yapardık, pres gelirdi. Tokat’tan onu yapardık kazan, leğen üzere şeyleri.

ÇIRAKLIK SORUNU 50 YILDIR DEVAM EDİYOR

Bu meslekte çırak aşağı üst 50 yıldır yok, zira bu mesleğe gelmez. Onun için de çırak bulamıyoruz, o yüzden meslek bitiyor. Evvelkiler bırakıyor lakin yetişen olmuyor, yetişen olsa onlar devam eder lakin yetişen de yok. Bu meslek 3 kişinin elinde kaldı.

MESLEK BİLEK GÜCÜ İSTİYOR

Bu meslek sıkıntı, o bakırı yaparken bilek gücüyle yapılıyor, ocağa geçtiğinde bilek gücüyle kalaylıyorsun bunları.

ÇALIŞMA ORTAMININ ISISI DAİMA YÜKSEK

Bunlar güç meslek, mesela devamlı ocakta terlersin. Ocağın derecesi aşikâr olmaz, dışarının sıcaklığına bağlı mesela kışın serin olur ocak. Şu an yaz olduğu için sıcak lakin kış mevsiminde serin olur. Biz bu dükkanda 10 yıldır çalışıyoruz.” diye konuştu.

“BİTMEK ÜZERE OLAN BİR MESLEK”

Baba mesleği de kalaycılık olan ve uzun yıllardır Hacı Korkmaz ile birlikte çalışan Yunis Şevran, “Bu mesleğe ben ortaokulu bitirince liseye gitmedim, babam bakırcı, kalaycıydı, bu türlü babamın yanında çalışmaya başladım. Askere gitmeden evvel bir yere gittim çalıştım bir buçuk sene kadar, geri geldim. Askerden geldikten sonra öbür bir iş bulamadım, babamın yanında çalışmaya devam ettim. Babam öldükten sonra babamın arkadaşı vardı onunla birlikte çalıştım, o da yaşlanıp bıraktıktan sonra Hacı ustamla kendi dükkanımızda çalışmaya başladık.

MESLEKTE BEN, HACI USTA VE OĞLU ADEM KALDIK

Çırak yetişmiyor bu meslekte. Bir Hacı usta kaldı, ben kaldım, bir de Mehmet ustanın oğlu var Adem. O da hasta olduğu için çalışamıyor. Bitti, bitmek üzere olan bir meslek” formunda konuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir