Skandal görüntü: Dev askeri uçak Afganistan’dan bomboş döndü

Taliban’ın Afganistan idaresini ele geçirmesinin akabinde binlerce Afgan, panik halinde havalimanına giderek daha özgür bir hayata kavuşmak için ...


Taliban’ın Afganistan idaresini ele geçirmesinin akabinde binlerce Afgan, panik halinde havalimanına giderek daha özgür bir hayata kavuşmak için adeta birbirlerini ezdi. Beşerler ülkeden kaçmak ve çocuklarına daha uygun bir gelecek verebilmek için havalimanında bulabildikleri uçaklara binmek için gayret ederken ABD başta olmak üzere Batı ülkeleri tahliyelerin süratle ve verimli bir biçimde devam ettiğini açıkladı.

Ama evvel toplumsal medyada ve daha sonra memleketler arası basında yayınlanan fotoğraflarda birtakım ülkelerin yalnızca kendi vatandaşlarını taşımak için dev boyutlardaki askeri uçakları kullandığı görüldü. Binlerce Afgan’ın Taliban’dan kaçmak için akın ettiği havalimanından evvelki gün kalkan bir İngiliz uçağının bomboş fotoğrafı memleketler arası kamuoyunda büyük tartışma yarattı. Eski bir İngiliz askerin gebe eşini taşımak için dev boyutlarda bir uçak kullanıldığı açıklanırken, Daily Mail gazetesi, “Uçakta neredeyse kimse yoktu. Şok edici fotoğraf” yorumunu yaptı.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiltere’nin bütün fırsatları ve seçenekleri değerlendirdiğini söylerken, “Her saat kıymetli. Tek bir koltuk bile boş gitmiyor” yorumunu yaptı.

İngiliz The Times gazetesi ise, “En az bir jet Afganistan’dan yarı dolu bir halde uçtu. Zira Taliban militanları insanların havalimanına girmesine müsaade vermiyor” bilgisini okurlarıyla paylaştı. Taliban’dan kaçmak isteyen 50 binden fazla Afgan’ın havalimanı girişini tıkadığı ve münasebetiyle ülkedeki yabancıların uçaklara erişemediği de gelen bilgiler ortasında.

AYRINTILAR GELİYOR…

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir