Sosyal medya şirketleri, hayvanlara işkence videolarından milyonlar kazanıyor

Hayvanlar için Asya Koalisyonu (AfA) toplumsal medyada hayvanlara yapılan azap görüntülerinin şok edici analiniz raporunu açıkladı. AfA ...


Hayvanlar için Asya Koalisyonu (AfA) toplumsal medyada hayvanlara yapılan azap görüntülerinin şok edici analiniz raporunu açıkladı.

AfA tarafından oluşturulan alt kurul Toplumsal Medya Hayvan Zulüm Koalisyonu (SMACC) bugün paylaştığı raporunda, 13 ay boyunca istekli araştırmacılardan oluşan bir takım toplumsal medya üzerinde üretilen ve yayınlanan hayvan zulmü görüntülerini inceledi.

Ortaya çıkan araştırma ve tahlil raporunda, hayvanların boğulmasından, taammüden uzuvlarının kırılmasından, annelerin öldürülüp bebeklerinin alınmasına, hayvanların dövüşlerde karşı karşıya gelmesine kadar her şeyin belgelendiği belirtildi.

Raporda toplumsal medya devlerinin hayvanlara zulüm içeriklerinden milyonlarca dolar kar sağlandığı tabir edildi. 2020 yılının yalnızca üç ayında YouTube, bahsi geçen görüntülerin paylaşımından 12 milyon dolar kazanırken görüntüleri çeken yahut yayınlayanlar ise 15 milyon dolar kazandı.

5 MİLYAR 350 MİLYON SEFER İZLENDİ

Raporda 13 ay boyunca YouTube, Facebook ve TikTok toplumsal medya platformlarında; hayvan zulmü içeren ve paylaşım ile izlenme oranlarından para kazanan 5 bin 480 görüntü tespit edilerek belgelendiği ve bu görüntülerin yaklaşık 5 milyar 350 milyon sefer izlendiği belirtildi.

SMACC Raporu’nda reklamların en fazla seyredilen görüntülere yerleştirildiğine dikkat çekilerek “Reklamlar ekseriyetle para kazandıran zulüm içeriğine yerleştirilir. Araştırmacılarımız bu tıp reklamları çok sayıda şirket ve şaşırtan bir biçimde birtakım hayvan refahı ve müdafaa derneklerine ilişkin olduklarını belgelediler ve bunların kimileri o vakitten beri harekete geçti. Firmaların reklam yerleşimine istek göstermediklerini ve çoklukla hayvan zulmü görüntülerindeki reklam özelliğinden habersiz olduklarını belirtmek gerekir” sözlerine yer verdi.

EN ÇOK MALEZYA VE ABD’DE ÇEKİLİYOR

Bu çeşit görüntülerde zulme uğrayan hayvanların başında kuşlar, köpek ve kediler, yabanî hayvanlar ve sürüngenlerin geldiği belirtilirken kaydedilen gaddarlık içeriğinin çoğunluğu yüzde 77.5 ile ‘Bariz’ ve ‘Kasıtlı’ olarak kategorize edildi.

Raporda ayrıyeten hayvan zulmü içeren görüntülerin çekildiği, üretildiği yerlerin ve ülkelerin isimleri yer aldı. Buna nazaran Endonezya birinci sırada yer alırken ABD ikinci sırada yer aldı. Ukrayna, Macaristan, Guyana ve Bulgaristan 1 görüntü ile listede yer alırken Türkiye’nin listede yer almadığı tespit edildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir