Soylu’dan Kılıçdaroğlu’na ‘Afgan göçmen’ yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kaçak göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamalara yazılı bir metinle karşılık ...


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaçak göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamalara yazılı bir metinle karşılık verdi. Afganistan’dan gelecek sistemsiz göçle gayret konusunda Türkiye’nin aldığı önlemleri açıklayan Soylu, şunları söyledi:

– Fiziki hazırlık kapsamında; İran hudut sınırımızın göç, kaçakçılık ve terörist girişleri açısından en kritik olduğu 152 kilometrelik kısmına güvenlik duvarı örülmüş, 85 kilometrelik duvar çalışması son süratle devam etmektedir. Ayrıyeten 109 kilometrelik kısmı ise aydınlatma sistemi ile donatılmıştır. Bunlara ek olarak, 79 kilometre boyunca kamera ve algılayıcı sistemler inşa edilerek sistemsiz göç hareketliliklerinin daima olarak izlenebilmesi sağlanmıştır. Termal kameralarla gece geçişlerinin önlenmesi sağlanırken tıpkı vakitte İHA’lar vasıtasıyla sistemli olarak sonlarımız denetim altında tutulmaktadır.

KULELERİN YÜZDE 90’I TAMAMLANDI

– Doğu sonumuzun 740 kilometrelik kısmında kullanılacak ve entegre hudut idaresinde kilit bir rolü olan elektro optik kuleler ve haberleşme kulelerinin yüzde 90’ı tamamlanmıştır. Ulusal Savunma Bakanlığı’na bağlı hudut birliklerinin yanı sıra üstte saydığımız teknolojik atılımlarla birlikte hudut bölgelerimizde ve geçen yıl kaçak göç rotası olarak belirlenen lokasyonlarda görevlendirilen ek, 750 Özel Harekat Polisimiz ve 500 Jandarmamız, 7/24 devriye temeliyle, sistemsiz göçle uğraşımıza katkı sağlamaktadır.

– Tekrar hudutlarımızda görevlendirilmek üzere 500 ek Güvenlik Korucusu kaydırılmıştır. Hudutta yapılan devriye yollarımıza ek olarak termal kamera ile donatılan yüksek teknolojiye sahip 82 zırhlı devriye aracımız ile sondaki geçişlere anında müdahale edilmektedir. Kısaca bahsedilen bu tedbirler sonucunda 2020 yılında güney ve doğu hudutlarımızda 505 bin 375 kişinin ülkemize yasa dışı yollarla girişi, hudutlarımızda engellenmiştir. 2021 yılında ise bugüne kadar 253 bin 299 kişinin de tıpkı kapsamda geçişi engellenmiştir.

72 BİN 879 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI

– Türkiye uzun yıllardır göçte hem gaye hem de geçiş (transit) ülkedir ve önemli bir sistemsiz (kaçak) göç baskısı ile karşı karşıyadır. Bu bağlamda, denizde ve karada, datalarını sık sık kamuoyu ile paylaştığımız sistemsiz (kaçak) göçmen yakalamaları ve buna bağlı geri gönderme operasyonları gerçekleştirmektedir. 2018 yılında 268 bin, 2019 yılında 454 bin, 2020 yılında 122 bin 302 ve 2021 yılında ise 72 bin 879 sistemsiz (kaçak) göçmen sonlarımız içerisinde yakalanmıştır.

10 BİN KİŞİNİN CAN KAYBI ÖNLENDİ

– Hudut dışı edilmek üzere idari nezaret kararı alınan yabancıların tutulduğu Geri Gönderme Merkezlerinin kapasitesi Göç Yönetimi Genel Müdürlüğünce devralındığında bin 700’lerde iken günümüzde 20 bin düzeyine çıkartılmıştır. Yakalanan sistemsiz göçmenlerin hudut dışı edilmesinde yaklaşık yüzde 45, yakalama/sınır dışı etme oranıyla Göç Yönetimi Genel Müdürlüğümüz, bu hususta dünyada eşi gibisi olmayan bir muvaffakiyete ulaşmıştır.

– İnsan ticareti ve göçmen kaçakçılığıyla uğraş acil yardım çizgisi özelliğine sahip olan YİMER 157 aracılığıyla Ege’de, 10 bini aşkın kişinin can kaybı önlenmiş ve bu başarısı sonucunda dünya birinciliğine layık görülmüştür. Hala tüm göç hareketleri, kaynağından itibaren dikkatle takip edilmektedir. Muhatap ülkelerle görüşmeler-anlaşmalar yapılmaktadır. Son gelişmelerden kaynaklı Afganistan da dahil olmak üzere geçen yıllara göre kaynak ülkelerden şimdi daha yüksek bir göç oluşmamıştır.

PALAVRALARA MESAİ HARCAMAYI REDDEDİYORUM

– İdlib’te aldığımız ve bugün bizi eleştiren mahfillerin briket meskenler dahil o gün de karşı çıktığı önlemler, yeni dalgalara karşı evvelce önlem alma ve süreci insani formda, inançlı alanlar oluşturarak bir strateji dahilinde yönetme anlayışımızın tezahürüdür. Fırat Kalkanı, Zeytin Kolu, Bahar Kalkanı ve Barış Pınarı Operasyonları sayesinde hududumuzun çabucak altında hayatın olağanlaşmasına dair atılan adımların da göç idaresinde ve sistemsiz (kaçak) göçün önlenmesinde önemli katkıları olmuştur.

– Son olarak, ABD tarafından yapılan açıklama ülkemiz ile istişare edilerek alınan bir karar olmayıp Dışişleri Bakanlığımız tarafından, hususa ait açıklama yapılarak gereken karşılık kendilerine verilmiştir. Siyasetin sorumluluğuna yakışmayan, devletin ve kurumların prestijine, çalışanların emek ve motivasyonuna ziyan veren mesnetsiz, arka niyetli ve her istikametiyle hadsizlik olan bu ithamlara alışmayı, ısrarla tekrarlanan bu palavralara mesai harcamayı, reddediyorum.

– Ana Muhalefet Partisi Genel Lideri’nin; yeni belirlediği siyasi ikbal uğruna, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Sayın Cumhurbaşkanımıza, göç problemi ile ilgili olarak alanda çalışan idari, sivil ve kolluk olmak üzere tüm çalışanımıza iftira atan bu yaklaşımını kınıyor ve hemen hidayet diliyorum.

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Dün akşam Twitter hesabından bir dizi paylaşımlarda bulunan CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, şu tabirleri kullanmıştı:

– Yangınlardan canımız yanarken, sığınmacı konusuna yine değinmekten hicap duyuyorum lakin ülkemizin bekasının kelam konusu olduğu sıkıntıları de konuşmak zorundayız. Afgan sığınmacı seli devam ediyor ve yeni gelişmeler yaşanıyor. Bilginize arz ederim sevgili halkım…

– ABD Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın düşman olarak gördüğü 19.000 Afgan’ı ve aile üyelerini (toplamda 53.000 kişi) ülkesine almaya karar verdi. 1 milyona yakın destekçisine de amaç ülke olarak İran üzerinden Türkiye’yi gösterdi. Bunlar Taliban’dan kaçan gençler.

– Öncelikle şu aşikardır ki; Erdoğan son yaptığı görüşmede ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet sistemlerinin dışından, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın sebebi de aşikâr olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır.

– ABD’ye sesleniyorum: Erdoğan ile yaptığınız bu mutabakatları, geleceğin iktidar üyesi ve ülkeyi yönetecek ittifak olarak asla kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz.

– Sana gelince Erdoğan, hudutların neden kevgire dönmesine müsaade verdiğin, askere polise neden müdahale ettirmediğin artık ortadadır. Tek başına ülkeni yine dehşetli bir ateşe atmak istiyorsun. Mahallelerimizi satmaya devam mı etmek istiyorsun; seçime gel, halktan onayını al.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir