Starlink uyduları, çarpışma riskini artırıyor

Son yıllarda, uzayda bulunan enkazlar hayli büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Günümüzde uzayda yaklaşık 2 bin tane etkin çalışan uydu var ...


Son yıllarda, uzayda bulunan enkazlar hayli büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Günümüzde uzayda yaklaşık 2 bin tane etkin çalışan uydu var, lakin şu anda uzayda bulunan 3 bine yakın uydu kullanılamaz halde.

Ayrıyeten bu uydulara 15 bin küçük kesim ve 150 bin izi sürülemeyen enkaz modülü eşlik ediyor.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi ise, uydudan internet hizmeti verebilmek için şimdiye kadar yüzlerce Starlink uydusunu yörüngeye göndermişti.  Araştırmacılar, kelam konusu uyduların çarpışma riskini epey artırdığını söylüyor.

YAKIN TEMAS RİSKİ ÇOK FAZLA

Southampton Üniversitesi Astronotik Araştırmalar Kısım Lideri Hugh Lewis, Starlink uydularının hem kendi içinde hem de öbür uydularla yakın temas halinde olduğunu ve bu uzaklığın 1 kilometreye kadar süştüğünü söylüyor.


“STARLİNK, YARISINDAN SORUMLU”

Lewis, 2019’da Starlink’in birinci fırlatıldığı zamanki bilgilere baktığımızda, Starlink’in yarattığı riskleri daha net görebiliyoruz. Socrates veritabanına nazaran Starlink, bugüne kadarki yakın temasların yarısının sorumlusu. diyerek Starlink’in uzaydaki riskinden bahsetti.

HAFTADA 500 SEFER YAKIN TEMAS

Socrates veritabanındaki bilgilere nazaran, SpaceX’in Starlink uyduları, her hafta 500 kere öbür uydularla yakın temasa giriyor. Üstelik Starlink uydularının kendi ortalarında girdiği temas da hesaba katıldığında bu rakam haftalık 1600’e kadar çıkıyor.

SpaceX, önümüzdeki yıllarda toplam 12 bin Starlink uydusu fırlatmayı planlıyor. Fakat bu uyduların tamamı yörüngeye yerleşirse; Starlink, uzaydaki yakın temasların ve tehlikelerin yüzde 90’ından sorumlu olmuş olacak.

Üstelik yörüngedeki muhtemel bir çarpışmadan savrulan kesimler, yüzlerce uyduyu da birebir anda yok edebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir