Su Emin, kendisini tedavi eden Mehmet Şükrü Sever’in meslektaşı oldu

Hayatta isteyince ve azmedince her şeyin başarılabileceğine, 28 yaşındaki Su Emin'in kıssası ile bir defa daha şahit olduk. Dr. Su Emin, bundan ...


Hayatta isteyince ve azmedince her şeyin başarılabileceğine, 28 yaşındaki Su Emin’in kıssası ile bir defa daha şahit olduk.

Dr. Su Emin, bundan 10 yıl evvel şimdi 17 yaşındayken kronik böbrek hastası olduğunu öğrendi. Ailesiyle Bursa’da yaşıyordu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Kolu’ndan Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever’in hastalarından biri olarak tedavisine İstanbul’da devam etmeye karar verdi.

AİLESİNE KARŞIN TIP OKUDU VE BAŞARDI

Yaşıtları okula giderken o haftada üç gününü hastanede diyaliz ünitesinde geçirdi. En büyük ideali hekim olmaktı. Ailesi ise doktorluğun yorucu mesaisinden ötürü hastalığı nedeniyle kızlarının tıp fakültesine girmesini hiçbir vakit istemedi.

Prof. Dr. Sever’e “Ben tıp okuyacağım” dediğinde, başta o bile inanamadı, zira hastalığı ve diyaliz, hayatını gereğince zorlaştırıyordu ve bu koşullarda ağır bir ders maratonu ile tıp fakültesine girebileceğinden kimsenin umudu yoktu. Lakin Su Emin, herkesi şaşırttı, 2014 yılında girdiği imtihanlarda Van 100. Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı.

HASTASIYDI, ÖĞRENCİSİ OLDU

Bir yandan tedavisine devam edip bir yandan okuluna giden Emin, bir müddet sonra yatay geçişle İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmeyi başardı. Tabibi olan Prof. Dr. Sever’in öğrencisi oldu. Onun bu uğraşına duyarsız kalmayan Türk Böbrek Vakfı da eğitim hayatı boyunca Emin’e eğitim bursu verdi.

10 YIL EVVEL TEDAVİ İÇİN TANIŞTILAR

Birebir vakitte Türk Böbrek Vakfı İdare Heyeti Üyesi de olan Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever, Su Emin ile birinci sefer 2011 yılında hastası olarak tanıştıklarını belirterek, “O vakit Bursa’dan gelmişlerdi, bir hasta olarak bir kronik böbrek hastalığı kelam konusuydu. İlerleyici bir hastalıktı. Böbrek yetmezliğine hakikat gidiyordu ve bir mühlet onun yatırdık İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Servisi’nde. Daha sonra diyalize almaya başladık. 4-5 sene mühlet boyunca Su, benim diyaliz hastam oldu. ‘İleride ben de öteki hastaların sıhhat sorularını çözmek istiyorum hocam, tıp fakültesine gireceğim hekim olacağım’ demişti. İnşallah dedim lakin itiraf edeyim birinci başta çok başarılı olacağını da düşünmüyordum. Fakat Su, sağ olsun beni yanılttı. Diyaliz hastası olduğu halde çok değişik mesleklerde olan pek çok insan var elbette. Lakin tıp fakültesi öğrencisi olmak çok efor gerektiriyordu. Devamlı çalışmayı gerektiren bir eğitim karşısında zorlanabileceğini düşünmüştüm. Fakat çok memnunum ki beni mahcup etti ve Van 100. Yıl Tıp Fakültesi’ne girdi. Daha sonra da muhakkak kriterleri sağlayarak İstanbul Tıp Fakültesi öğrencisi olmayı başardı. Yatay geçiş ile buraya geldi.” dedi.

“GELECEKTE BİRLİKTE HASTA VİZİTİ YAPACAĞIZ”

Kendi fakültesine geldikten sonra Su Emin’in artık yalnızca hastası değil birebir vakitte öğrencisi de olduğunu belirten Prof. Dr. Sever, “Su, artık benim etkin olarak hem hastam, hem de öğrencim olmuştu. Onunla birlikte çok sayıda ders de yaptık, pratikler de yaptık. Vakit zaman da o diyaliz makinesine bağlıyken başında hekimliğini yaptım. Artık artık hekim oldu ve bundan sonra onunla meslektaşız. O denli ümit ediyorum ki gelecekte onunla birlikte hasta başı viziti yaparak, bu sefer hasta tedavisi konusunda onunla fikir alışverişimiz olacak. Onun öyküsü de aslında şunu gösteriyor; Diyalize giriyor olmak hayata küsme nedeni değil. Bilakis, diyaliz hastaları da pek çok insanın hayatına olumlu istikamette katkıda bulunabilir” dedi.

“HEM TABİBİM, HEM HOCAM, HEM EN BÜYÜK DESTEKÇİM OLDU”

Lise son sınıftayken böbrek hastalığının başladığını anlatan Dr. Su Emin, diyaliz hastası olmaktan doktorluğa giden sürecin, artık hem hekimi hem meslektaşı olan Prof. Dr. Sever ile tanışmalarıyla başladığını söyleyerek “O periyot lise sondaydım ve üniversiteye çalışıyordum. Birebir vakitte diyalize girmeye de başladım. Lakin hiçbir vakit hayalimden vazgeçmedim. Her ne kadar ailem, yakınlarım çok ısrar etse de sıhhatim için ziyanlı olacağını düşünerek tıp okumamı istemese de ben daima hayalimin peşinde koştum ve 2014-2015 yıllarında tıp fakültesini kazandım. Mehmet Hocamın benim hayatımda esasen tabibim olarak çok büyük bir rolü var. Tıp fakültesi okumamda da çok büyük hissesi var. Ailemin isteksizliğine karşın o beni daima teşvik etti. Hem tabibim oldu, artık de meslektaşım oldu” diye konuştu.

“HER İKİ TARAFI DA ANLIYORSUN, ÇOK AZ BEŞERE NASİP OLUR”

Diyaliz hastası olmasına karşın güçlü bir okul hayatını nasıl sürdürdüğüne kendisinin de bazen şaşırdığını anlatan Dr. Emin, “Hem diyalize giriyordum hem okula gidiyordum. O kadar ağır derslerim vardı ki, ondan çıkıp diyalize, diyalizden imtihanlara, komitelere derken süreç bu türlü gitti. Bazen diyaliz seansım olduğunu unuttuğum vakitler bile oldu. Bu yoğunluk nedeniyle bir müddet sonra mesken diyalizine geçtim. Bir taraftan hem hasta oluyorsun, hem tabip, her iki tarafı da anlıyorsun. Yani bence bunu yaşamak çok az beşere nasip olur” dedi.

6 AY HASTANEDE YATTI ODASINDA DAİMA DERS ÇALIŞTI

Dr. Su Emin, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“6-7 ay bu türlü hastanede yatmıştım. Fakat o periyot bile hemşirelerim bilir, daima ellerimde kitaplarla ders çalışıyordum. Hatta ben şöyle bir şey söyleyeyim, tıp fakültesini kazandığımı diyalizde öğrenmiştim.”

Pandemi devrinde diyaliz hastası olduğu için aslında daha fazla korunması gerekirken ağır pandemi mesaisinde ise bir tabip olarak yer almak zorunda kalan Dr. Su Emin, bu süreci de zorluklarla da olsa muvaffakiyetle atlatarak mezuniyetine sıhhatle katılabildi ve bu yıl artık resmen hekim oldu. Dr. Emin, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Pandemi devrinde herkes üzere biz de zorlandık. Bilhassa İstanbul Tıp Fakültesi, bunu en ağır yaşayan merkezlerdendi. O devir hem nöbete gidip hem kendimi müdafaaya çalıştım zira risk kümesinde bir hastaydım. Bir de üzerine diyalize giriyordum. Çok sıkıntı bir süreç oldu lakin hepsini hocalarımın yardımı ve kendi çabamla aşmayı başardım.”Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir