Süleyman Seba kimdir? Beşiktaş’a adanan bir ömür..

Süleyman Seba, muvaffakiyetleri ve saygınlığı ile Beşiktaş tarihine geçmeyi başardı. Siya-beyazlı kulüp için büyük fedakarlıklar yapan Seba ...


Süleyman Seba, muvaffakiyetleri ve saygınlığı ile Beşiktaş tarihine geçmeyi başardı.

Siya-beyazlı kulüp için büyük fedakarlıklar yapan Seba, son nefesine kadar Beşiktaş için çalıştı.

Seba bugün, vefatının 7. yılında anılıyor. Taraflı tarafsız herkesin sevgisini kazanan Seba’nın hayatı ise araştırılmaya başlandı.

Futbolseverler, Süleyman Seba kimdir? sorusunu gündeme taşıdı. Pekala, Süleyman Seba kimdir?

SÜLEYMAN SEBA KİMDİR?

13 Ağustos 2014’te vefat eden Süleyman Seba, Sakarya’nın Hendek ilçesinde 5 Nisan 1926’da dünyaya geldi. İlkokulu Sakarya’da okuyan ve daha sonra lise eğitimi için Kabataş Erkek Lisesi’ne geçen Seba, babasının isteği üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Kısmı’nda eğitimini sürdürdü.

Küçük yaşta İstanbul’a gelen Seba, Kabataş Lisesi’nin grubuna girmesiyle, futbol yaşantısındaki birinci adımı attı.  Yetenekleriyle Beşiktaşlı yöneticilerin dikkatini çeken Seba, 1943 yılında siyah-beyazlı takıma dahil oldu. Beşiktaş’ta  kaliteli futbolunu devam ettiren Seba, o yıl genç grubun şampiyon olmasında büyük rol oynadı.

Kısa müddet sonra başarılı futbolu ödüllendirildi ve ekibin kaptanı oldu. Lisedeki birinci yıllarında Beşiktaş genç kadrosuna giren Seba, 1945’te A gruba yükselip, 1950’li yıllarda 5 yılda 4 İstanbul Ligi şampiyonluğu kazanan takımda yer aldı.

Seba, 1945’te Refik Osman Top devrinde A ekibe yükseldi. 1946-47 döneminde birinci İstanbul Ligi maçına Fenerbahçe derbisinde çıktı ve ekibinin 4-3 mağlup olduğu müsabakada 1 gol kaydetti. Birinci döneminde 9 maçta 6 gol atan Seba, Ulusal Küme’de şampiyonluk yaşayarak mesleğinin birinci kıymetli muvaffakiyetini elde etti. 1947-48 döneminde İstanbul Ligi’nde 14 maçta 8 gol atan Süleyman Seba, grubunun en golcü ikinci ismi oldu. 1949-50 döneminde mesleğinin birinci İstanbul Ligi şampiyonluğunu yaşayan efsane isim, 14 maçın tamamında oynayıp bir de gol kaydetti. Seba, 1950’de Beşiktaş Futbol Kadrosu’nun ABD’ye davet edilmesiyle, babasını üzmek kıymetine, okulunu bırakarak çok sevdiği siyah-beyazlı ekiple bir ay mühletle bu ülkeye gitti.

184 MAÇTA 44 GOL ATTI

1950-51’den itibaren İstanbul Profesyonel Ligi ismiyle düzenlenen tertipte Seba, 1951-52 döneminde sakatlığı nedeniyle yalnızca 3 maçta forma giyebildi. 1952-53’te 9 maçta forma giyip 2 gol kaydeden Süleyman Seba, 1954’te 28 yaşındayken menisküs sakatlığı sebebiyle futbolu bıraktı. Sağ açık konumunda misyon yapan Seba, siyah-beyazlı formayı A grup düzeyinde 10 dönem terletti. Siyah-beyazlı kadrodaki mesleğinde 184 maçta 44 gol atan efsane isim, bir sefer Ümit Ulusal Ekip forması giydi.

Süleyman Seba, Beşiktaş’ın iç saha müsabakalarını yaptığı eski İnönü Stadı’ndaki birinci golü atan futbolcu olarak tarihe geçti. Seba, 1947 yılında hizmete giren ve 2013’te yeni stat imali için yıkılan İnönü Stadı’nda Beşiktaş’ın İsveç temsilcisi AIK ile yaptığı açılış maçında fileleri havalandırarak, bu alanda birinci golü atan isim oldu.

1954’te şimdi 28 yaşındayken menisküs sakatlığı nedeniyle futbol mesleğini noktalamak zorunda kalan Süleyman Seba, 1957 yılında Beşiktaş Kulübüne üye oldu ve 6 sene sonra 1963’te birinci kere idare heyetinde yer aldı. Seba, birinci olarak 1963 yılında Selahattin Akel’in, akabinde da sırasıyla 1964’te Hakkı Yeten, 1968’de Talat Asal, 1970’de Ağası Şen ve 1977’de Gazi Akınal’ın oluşturdukları listelerde idare şurası üyeliği yaptı.

BAŞARILARLA İSMİNİ EFSANELER ORTASINA YAZDIRDI

Seba, 1 Nisan 1984’te çok sıkıntı bir periyotta Mehmet Üstünkaya’dan idaresi devraldı ve kazandırdığı başarılarla kulübün efsane isimleri ortasına girdi. Süleyman Seba periyodunda Beşiktaş Futbol Kadrosu altın periyodunu yaşadı ve birçok muvaffakiyete imza attı. Beşiktaş, Süleyman Seba’nın başkanlığında Galatasaray ve Fenerbahçe ile başarılı biçimde rekabet ederken, bir yandan birçok tesise kavuştu. Seba öncesinde idmanlarını çamurla kaplı alanda yapan siyah-beyazlı grup, onursal lideri periyodunda Fulya Tesisleri’ne sahip oldu. Akaretler’deki çağdaş binasına taşınan kulüpte, futbol A ekibinin idmanlarını ve kamplarını yapacağı BJK Nevzat Demir Tesisleri’nin inşaat çalışmaları başladı. Efsane lider devrinde Çilekli Tesisleri ile Beşiktaş Koleji yapıldı.

16 YIL BAŞKANLIK YAPTI, REKOR KIRDI

Seba, Beşiktaş’ta 16 yıl başkanlık yaparak kırılması güç bir rekora da imza attı. Başkanlığı boyunca 8 kongrede rakiplerine daima üstünlük sağlayan siyah-beyazlı kulübün efsanesi, 2000 yılında vazifesini bıraktı. Süleyman Seba, 16 yıl kesintisiz biçimde misyon yapıp, en uzun mühlet Beşiktaş Lideri olarak kulüp tarihine geçti. 1984 yılına kadar idarede istikrar sağlayamayan siyah-beyazlı grup, efsane isimle birlikte uzun müddetli istikrar yakaladı.

Kulüpte yapılan kongrelerde rakiplerine daima üstünlük sağlayan Seba, ”Ceketini bile aday gösterse lider olur” tabirinin yerleşmesini sağladı. Süleyman Seba, katıldığı son kongreyle vazifesini bırakırken, efsane ismin akabinde Serdar Bilgili kulübün yeni lideri oldu.

Seba, başkanlığı bıraktıktan sonra da taraftarların ve üyelerin ilgisinden uzak kalamadı. 117 yıllık kulüp tarihinin 71 yılında Süleyman Seba’nın ismi daima Beşiktaş ile anıldı. Kulübün onursal lideri olarak da tarihe geçen Süleyman Seba, Beşiktaş Akaretler’deki mütevazı konutunda sakin hayatıyla yeniden kulübüne yakın durdu. Seba, meskeninde de sık sık siyah-beyazlılarla bir ortaya gelerek Beşiktaş sevdasını sürdürdü. Taraftarlar da tribünlerden sık sık Süleyman Seba lehine tezahüratlarla efsane liderlerini unutmadıklarını gösterdi.

2000 YILINDA ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLADI

Siyah-beyazlı kulübe büyük hizmetlerde bulunan Seba, 1999-2000 döneminde futbol grubunun aldığı berbat sonuçların akabinde tribün ve muhalefetin yansısı sonrası, 2000 yılı Mart ayındaki kongrede aday olmayacağını açıkladı. Kongrede his dolu bir konuşmayla kongre üyelerine veda etti. “İnsanlarla yaşadım, insanı öğrendim. Beşerlerle yaşadım, insanlığı öğrendim. Beşerlerle yaşadım, insanlardan nankörlüğü gördüm. ‘Dostlarım, dostlarım… Ancak ben dostlarımdan çok korkarım.’ diyen düşünürlere hak vermemek elde değil!” formunda buruk kelamlar sarf eden Seba, uzun vadeli başkanlığını sonlandırdı.

Kongreye katılan üyeler, kulüp tarihinin bir başka kıymetli ismi Hakkı Yeten’den sonra oy birliğiyle Süleyman Seba’nın ikinci onursal lider olmasına karar verdi. Süleyman Seba’nın ismi Akaretler’deki kulüp binasının bulunduğu caddeye verilirken, Beşiktaş Belediyesi ayrıyeten bu caddede bulunan Vişnezade Parkı’na heykelini yaptırdı. Seba’nın ismi ayrıyeten Beşiktaş Hentbol Ekibi’nin iç saha maçlarını oynadığı Dikilitaş’taki spor salonuna da verildi.

SPOR TOPLULUĞUNUN HÜRMETİNİ KAZANDI

Mütevazı kişiliğiyle spor topluluğunun hürmetini kazanan Süleyman Seba, kulübe kazandırdığı tesislerin yanı sıra elde edilen birçok kupayla da taraftarların gönlünde taht kurdu. Beşiktaş, Seba’nın başkanlığında beşer kere lig şampiyonluğu ve Cumhurbaşkanlığı Kupası kazanırken, Türkiye Kupası’nı 4 kere müzesine götürdü. Siyah-beyazlı grup, Seba başkanlığında ayrıyeten 2 Başbakanlık Kupası ve 6 Türkiye Spor Müellifleri Derneği (TSYD) Kupası da olmak üzere toplam 22 kupayı müzesine taşıdı.

Beşiktaş, efsane lideri periyodunda üst üste 3 kere şampiyon olma başarısı gösterdi. Metin Tekin, Ali Gültiken, Feyyaz Uçar, İstek Çalımbay ve Mehmet Özdilek üzere oyunculardan heyeti grupla başarılı sonuçlara imza atan siyah-beyazlı grup, üst üste 3 defa şampiyonluğa ulaşarak tarihinin en değerli başarılarından birine imza attı. Beşiktaş, Süleyman Seba’nın lider olduğu 1989-1990, 1990-1991 ve 1991-1992 dönemlerinde şampiyonluğa ulaşarak tarihinin en kıymetli başarısına ulaştı.

Siyah-beyazlı takım, namağlup şampiyonluk muvaffakiyetini Süleyman Seba devrinde yaşadı. Beşiktaş, 1991-1992 döneminde 30 maçta rakiplerine karşı başarılı sonuçlara imza atarak şampiyonluğa ulaştı. 23 galibiyet ile 7 beraberlik alan ve alandan hiç boynu bükük ayrılmayan siyah-beyazlı kadro, Seba idaresinde bir öbür tarihi muvaffakiyete imza attı.

13 Ağustos 2014’te vefat eden Seba, birinci golü attığı BJK İnönü Stadı’nın yerine yapılan Vodafone Park’ta gerçekleştirilen cenaze merasimiyle son seyahatine uğurlandı. İnşaat halindeki statta gerçekleştirilen cenaze merasimine binlerce siyah-beyazlı taraftar katıldı. Efsane liderin naaşı, Dolmabahçe’de stadın karşısında yer alan Bezmialem Valide Sultan Camisi’ndeki cenaze namazının akabinde Feriköy Mezarlığı’na defnedildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir