Süper Lig başlıyor! SÖZCÜ yazarlarından şampiyonluk analizi

Üstün Lig'de dönemin başlamasına artık sayılı gün kaldı. SÖZCÜ muharrirleri da bu kuvvetli maraton öncesi bir ortaya geldi. Gündemde pek çok ...


Üstün Lig’de dönemin başlamasına artık sayılı gün kaldı. SÖZCÜ muharrirleri da bu kuvvetli maraton öncesi bir ortaya geldi. Gündemde pek çok bahis vardı.

Ercan Taner, Lemi Çelik ve Bahadır Çokişler, önceliği seyircilerin dönüşüne verdi, daha sonra sorularımızı yanıtladı.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Hayat bize yeni kurallarla yaşamayı öğretti lakin kabul edemediğimiz yegane şey seyircisiz oynamaktı. Nihayet futbol seyircisi tribünlere dönüyor. Böylelikle futbolun bileşenleri tamamlanıyor.

ERCAN TANER: Artık maçlara seyirci alınacak. Tribünlerin tekrar dolması hoş bir şey. Bu yüzden oyuncuların üst seviye performanslar göstermesini diliyorum.

LEMİ ÇELİK: Bu yıl ligimiz çok daha çekişmeli olacak. Bilhassa maçlara seyircilerin alınmasıyla birlikte futbolu sömüren değil de gerçek manada sevenleri tekrar göreceğiz. Ayrıyeten federasyon ve hakemler, kesinlikle siyasetin baskısından kurtarılmalı.

TEIXEIRA FAKTÖRÜ

– En düzgün transferi kim yaptı?

ERCAN TANER: Şampiyonlar Ligi’nde gayret eden Beşiktaş takımını koruyup Alex Teixeira üzere çok değerli bir transfer yaptı. Galatasaray tekrar oluşum içinde lakin değerli olan bir oyun ezberini ortaya çıkarmaları. Fenerbahçe şu anda arayışlarına devam ediyor. Yeniden transferin Fenerbahçe açısından hareketleneceğini düşünüyorum. Trabzonspor’un yaptığı transferler büsbütün bu dönem şampiyon olmak üzerine kurgulu. Tecrübeli ve değerli oyuncular aldılar. Bu oyuncuların ahengi ne kadar çabuk olursa tepe çabasında o kadar argümanlı olurlar.

LEMİ ÇELİK: En güzel transferleri yapan grup Trabzonspor. Gervirno, Cornelius, Hamsik ve Bruno Peres başlı başına çok değerli isimler. Sonra Beşiktaş geliyor. Ghezzal ve Rosier’ın ekipte tutulması kıymetli. Teixeira, Talisca kadar performans gösterirse Trabzonspor ile birlikte şampiyonluğun en büyük favorisi olurlar. Lakin en az bir güzel santrfora muhtaçlıkları var. Galatasaray ise en dağınık ve yetersiz görünen takıma sahip. Kulübün, Fatih Hoca’nın büyüklüğü grubu ebediyen şampiyonluğa oynatacaktır lakin oyuncu takımına baktığında orta saha ve hamle sınırının yetersiz olduğunu görmekteyiz. Fenerbahçe’nin forvet sınırındaki eksikliği devam ediyor. İki tane çok üst seviye forvet alınmalı.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Beşiktaş nokta transferlerle eksiklerini kapattı. Geçen dönem yaşadığı aksaklıkları gidermek için hakikat isimleri aldı. Trabzonspor’un macera aramayıp yıldız transferi yapması dikkat çekti lakin defansları tam oturmuş değil. Galatasaray genç isimlere yöneldi. Fatih Terim sabır istemişti. Aslında taraftar gözünde kredisi olan Terim, tekrar yapılanma periyodunda de başarıyı kovalayacaktır. Fenerbahçe’nin elini takımdaki futbolcu fazlalığı bağladı. Limit sorunu derken istenilen transferleri de yapamadılar. Adana Demirspor yaptığı yıldız transferleriyle isminden kelam ettirdi. Bu paraları nasıl öderler bilmiyorum lakin lige renk katacakları kesin. Şampiyonlar Ligi’ne yaraşır bir golcü alırsa transferin galibi Beşiktaş’tır.

HARİKA LİG KLASİĞİ

– Şampiyonluk favoriniz kim?

ERCAN TANER: Her yeni döneme bir evvelki dönemin şampiyonu avantajlı başlar. Fakat burası Üstün Lig. Dört büyük ortasında geçecek bir yarış olacak. Bir klasik izleyeceğiz. Beşiktaş, Trabzonspor Fenerbahçe ve Galatasaray ortasında dev bir heyecan yaşanacak.

LEMİ ÇELİK: Trabzonspor ile birlikte Beşiktaş benim şampiyonluk favorim. Fenerbahçe, üst seviye iki santrfor alırsa yarışa ortak olur. Galatasaray için yeni transferlerin ekibe ahengi ve performansı değerli.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Her vakit son şampiyonun biraz daha şanslı olduğunu düşünenlerdenim. Oturmuş takım ve moral-motivasyon tesirli oluyor. Tranfserler ve takım yapısı Beşiktaş’ı öne çıkarıyor. Trabzonspor da tesirli bir takım kurdu. Fenerbahçe ve Galatasaray her vakit bu yarışın içinde yer alır, ‘şansları yok’ demek aptallık olur. Bu dönem da çok güç olacak, şampiyonluk aslanın ağzında.

KOTA FUTBOLU İLERLETMEZ

– 8 artı 6 biçimindeki yeni yabancı sistemine nasıl bakıyorsunuz?

ERCAN TANER: Çok makûs bakıyorum… Yabancı konusu, sayısı gereksiz yere durmadan değiştiriliyor. Uygun olan Türk oyuncu her grupta oynar. Masraf Avrupa’ya da transfer olur. Yabancı oyuncuya bu türlü kota getirilmesi Türk futbolunu ilerletmez. Muhakkak niteliklere sahip yabancı oyuncuların transfer edilebilmesi için bir yönetmelik daha uygun olurdu.

LEMİ ÇELİK: Yeni sistemi gerçek buluyorum. Hatta vakitle 5 artı 1’e bile çekilebilir. TFF’nin Riva’daki merkezini ziyaret ettim. Ümit Ulusal Ekip hocası Tolunay Kafkas ile görüştüm. 21 yaşı altı olarak liglerimizde oynayan bir tane yerli oyuncu yok. Nasıl Ümit Ulusal Kadro kurup A Ulusal’a oyuncu yetiştireceğiz? Bu genç oyunculara baht verilmesi için bir an evvel yabancı sonu daha da aşağıya çekilmeli. Tolunay Hoca da birebir fikirde.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Türkiye’deki en büyük sistem sistemsizlik… Her sene kurallar değişiyor, tartışılıyor. Yabancı kuralı tekrar değişti. Bir küme ‘rekabeti besliyor’, başkaları ‘Türk futbolunun önünü tıkıyor’ diyor. Türk futbolu olarak beş yıllık bir yapılanmaya gereksinimimiz olduğunu söylüyoruz. Bu yapılanma, daima değişiklikle olmaz. Benim için takım kalitesi, Avrupa’da rekabet edecek düzeyde oyuncuların ligde yer almasıdır. 8 artı 6 olacaksa da bir yaş hududu ya da İngiltere’de olduğu üzere ulusallık kaidesi getirilebilir. Yoksa sayıların değeri yok.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir