Suudi Arabistan, aylık umre kontenjanını açıklalı

Suudi Arabistan, geçen yıl olduğu üzere bu yıl da koronavirüs tedbirleri kapsamında umre ziyaretçilerini kabul etmeye hazırlanıyor. Ülkenin ...


Suudi Arabistan, geçen yıl olduğu üzere bu yıl da koronavirüs tedbirleri kapsamında umre ziyaretçilerini kabul etmeye hazırlanıyor.

Ülkenin resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere nazaran, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Abdulfettah Bin Süleyman, Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram’ın yabancı ülkelerden umreciler ve ibadet hedefli ziyaretçileri karşılamaya hazır olduğunu belirtti.

KÜNLÜK 60 BİN, AYLIK 2 MİLYON UMRECİ

Müracaatların “Eatmarna” (İtemerna) uygulaması üzerinden yapılacağını söz eden Bin Süleyman, koronavirüs önlemlerine riayet edilerek günlük 60 bin, aylık ise yaklaşık 2 milyon umrecinin kabul edileceğini kaydetti.

Bin Süleyman, bakanlığın, umrecilerin hangi ülkelerden kabul edileceği ve sayılarının belirlenmesi konusunda yetkili makamlarla uyum içinde çalıştığını bildirdi.

AŞI KAİDESİ GEÇERLİ

Suudi Arabistan’da onaylı Kovid-19 aşılarını yaptırmış olmanın, umre yapmak, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de ibadet etmek için ön şart olduğuna işaret eden Bin Süleyman, yurt dışından gelen umrecilerin aşı olduklarına dair dokümanlarının yanlarında bulunması gerektiğini kaydetti.

Suudi Arabistan, hac ziyaretlerinin sona ermesinin akabinde 25 Temmuz prestijiyle yurt içinde umre döneminin başladığını, günlük 20 bin kişinin kabul edileceğini açıklamıştı.

SEYAHAT KISITLAMALARI PAHALANDIRILACAK

Kendi vatandaşları, diplomatlar ve sıhhat vazifelileri dışında, ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkeden yapılan seferleri askıya alan Suudi Arabistan’ın, hadise sayılarına nazaran ülkelerin uçuş kısıtlaması durumunu yine değerlendireceği söz edilmişti.

Suudi Arabistan’da hac periyodu 23 Temmuz Cuma günü prestijiyle sona ermişti.

Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl olduğu üzere bu yıl da hac ibadeti, yalnızca Suudi Arabistan’da yaşayanlarla hudutlu tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

2020’DE DE UMRECİLER ÖNLEMLERLE KABUL EDİLDİ

Suudi Arabistan makamları, geçen yıl mart ayı başlarında Kovid-19 salgını nedeniyle umre ziyaretlerini askıya almış, 7 ay ortadan sonra 4 Ekim 2020’de ülkede yaşayanlar için yine başlatmıştı.

Bu tarihten bir ay sonra da yurt dışından umre ve ibadet emeliyle gelenlerin kabul edilmeye başlandığı ülkede, birinci yabancı umre kafilesi, 3 günlük karantinadan sonra 4 Kasım 2020’de Kabe’de tavaf yapmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir