Taliban, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ele geçirdi

Afganistan'ın 34 vilayetinden 31'ini ele geçiren Taliban'ın ilerleyişi sürüyor.  Reuters’a konuşan iki Taliban üst seviye yetkilisi, Taliban'ın ...


Afganistan’ın 34 vilayetinden 31’ini ele geçiren Taliban’ın ilerleyişi sürüyor.  Reuters’a konuşan iki Taliban üst seviye yetkilisi, Taliban’ın Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdiğini ve sarayda tam denetimi sağladığını duyurdu.

Taliban’ın Kabil’e girmeye başladığını duyan halk, başşehri terk etmeye başladı. Uzun araç kuyruklarının ulaştığı kentte trafik kilitlendi.

AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI GANİ, TACİKİSTAN’A KAÇTI

Afganistan İçişleri Bakanlığından üst seviye bir yetkili , Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin Tacikistan’a gitmek üzere başşehir Kabil’den kaçtığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Ofisi ise, Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkeden ayrıldığına yönelik haberlerle ilgili güvenlik nedeni ile bilgi verilemeyeceğini söz etti.

Afganistan Ulusal Uzlaşı Yüksek Kurulu Lideri Abdullah Abdullah’ın da ortalarında bulunduğu Afgan hükümetinden oluşan bir heyetin Katar’ın başşehri Doha’da Taliban başkanlarıyla bir ortaya geleceği öğrenildi.

Görüşmede Afgan temsilciler ve Taliban başkanlarının güç değişimi sürecini değerlendirmesi bekleniyor. Öte yandan, mahallî kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya nazaran Doha’daki görüşmelere ABD’li yetkililer de katılacak.

ÜLKELER ÇALIŞANLARINI TAHLİYE EDİYOR

ABD ve Almanya Kabil’de bulunan büyükelçiliklerini güvenlik münasebeti ile havalimanına taşıdı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas yaptığı açıklamada, büyükelçiliğin Hamid Karzai Memleketler arası Havalimanı’na taşındığını aktarırken, çalışanın tahliyesi için hazırlık yapıldığını söz etti.

Maas, “Elçilik çalışanlarını, havalimanının askeri kısmına taşıma kararı aldık. Çalışanlarımızın inançlı tahliyesi için gerekli tedbirleri alacağız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Kabil Büyükelçilik çalışanlarının binadan ayrılarak havalimanına taşındıklarını açıkladı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde düzenlediği basın toplantısında, İsveç’in Kabil Büyükelçiliğindeki tüm işçisi yarına kadar tahliye edeceğini belirtti.

KANADA BÜYÜKELÇİLİK OPERASYONLARINI ASKIYA ALDI

Kanada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kabil Büyükelçiliğindeki operasyonların askıya alındığı duyurularak, “Afganistan’daki durum süratle gelişiyor. Misyonumuzun emniyetini ve güvenliğini sağlama yeteneğimize önemli zorluklar getiriyor” denildi.

“Kanada’nın Afganistan Büyükelçisi ile görüştükten sonra, Kabil’deki diplomatik operasyonlarımızı süreksiz olarak askıya alma kararı alındı” sözleri kullanılan açıklamada, “Kanada büyükelçiliği, Afganistan’daki güvenlik durumu, çalışanımız için uygun hizmeti ve güvenliği garanti etmemize müsaade verir vermez faaliyetlerine devam edecektir” denildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir