Taliban kesin konuşmuştu! ABD’den 31 Ağustos sonrası yeni plan

Afganistan'da Taliban'ın denetimi ele geçirmesinin akabinde başşehir Kabil'den tahliyeler devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ...


Afganistan’da Taliban’ın denetimi ele geçirmesinin akabinde başşehir Kabil’den tahliyeler devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Afganistan’daki son gelişmeler ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, “14 Ağustos’tan bu yana 82 bin 300’den fazla insan inançlı bir biçimde Kabil’den uçtu.

Salıdan çarşambaya 24 saatlik devirde yaklaşık 19 bin kişi, ABD ve koalisyon tarafından yapılan 90 uçuş ile tahliye edildi” sözlerini kullanarak, “Yalnızca ABD bu ölçekte ve bu karmaşıklıkta bir vazifesi organize edebilir ve yürütebilir” dedi.

AFGANİSTAN’DAKİ 6 BİN ABD’LİDEN 4 BİN 500’Ü TAHLİYE EDİLDİ

Afganistan’da ABD vatandaşı olan yaklaşık bin 500 kişinin kaldığını söz eden Blinken, tahliye operasyonları başladığında Afganistan’dan ayrılmak isteyen yaklaşık 6 bin ABD vatandaşı olduğunu belirtti. Blinken, ABD’nin 14 Ağustos’tan bu yana Afganistan’dan ABD vatandaşı olan en az 4 bin 500 kişiyi tahliye ettiğini ve sadece bugün 500’den fazla ABD’linin tahliye edildiğini açıkladı. Blinken, “Son 24 saatte yaklaşık 500 Amerikalı ile direkt temas halindeyiz ve havaalanına inançlı bir halde nasıl ulaşılacağı konusunda özel talimatlar verdik” dedi.

“AFGANİSTAN’DAKİ BİN ABD’LİYE HER GÜN ULAŞIYORUZ”

Afganistan’da kalan yaklaşık bin ABD’liye çeşitli irtibat kanallarından ulaştıklarını tabir eden Blinken, “Kalan yaklaşık bin şahsa çeşitli bağlantı kanalları aracılığıyla agresif bir biçimde günde birkaç sefer ulaşıyoruz” sözlerini kullanarak, kelam konusu şahıslardan kimilerinin ülkeyi terk etmiş olabileceğini, kimilerinin aslında ABD’li olmayabileceğini ve kimilerinin ise Afganistan’da kalmayı tercih edebileceğini kaydetti.

ABD 31 AĞUSTOS’TAN SONRA İÇİN PLAN YAPIYOR

ABD’nin Afganistan’daki misyonunu 31 Ağustos’a kadar tamamlama yolunda olduğunu aktaran Blinken, yetkililerin bu tarihten sonra da takviye sağlamak ve kalkışları kolaylaştırmak için planlar yaptıklarını açıkladı. Blinken, “Şunu net bir biçimde söz etmeme müsaade verin. Bu denli yıldır yanımızda olan, ayrılmak isteyen ve bunu yapamayan birçok Afgan ile birlikte kalan ve daha sonra ayrılmaya karar veren Amerikan vatandaşlarına yardım etmek için çalışmalarımızda rastgele bir son tarih yok. Bu gayret 31 Ağustos’tan sonra da devam edecek” dedi.

TALİBAN, AYRILMAK İSTEYENLERE İNANÇLI GEÇİŞ SAĞLAYACAK

Taliban’ın Afganistan’dan ayrılmak isteyen ABD’liler ile risk altındaki Afganlar için inançlı geçişe müsaade vereceğini aktaran Blinken, ABD ve müttefikleri ile toplamda 114 ülkenin Taliban’a bu taahhüdü yerine getirme ve ülkeyi terk etmek isteyen herkese inançlı geçiş sağlama sorumlulukları olduğunu açıkça belirten bir bildiri yayınladığını tabir etti.

Taliban’ın taahhüdünün 31 Ağustos’a kadar olan tahliyeler için değil bundan sonraki her gün için olduğunu belirten Blinken, “31 Ağustos’tan sonra ayrılmak isteyenler için konsolosluk takviyesi sağlamaya ve ayrılmaları nasıl kolaylaştırmaya devam edebileceğimize dair detaylı planlar geliştiriyoruz” dedi.

“ABD ordusu ayrıldıktan sonra Afganistan’dan ayrılmak isteyenler bunu yapabilmeli. Daima birlikte, beklentinin karşılandığını görmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” tabirlerini kullanan Blinken, mevcut tahliye gayretlerindeki tehlikenin altını da çizerek, “Şu anda Taliban tarafından denetim edilen, gerçek bir DEAŞ saldırısı ihtimali olan bir kent ve ülkede düşmanca bir ortamda faaliyet gösteriyoruz” dedi.

“YÜZDE 46’SINI BAYANLAR VE ÇOCUKLAR OLUŞTURUYOR”

Blinken, şu ana kadar Afganistan’dan tahliye edilenlerin yaklaşık yüzde 46’sını bayan ve çocukların oluşturduğunu belirtti. ABD’nin bayan haklarını korumak için ne yapmayı planladığı sorusu üzerine ise Blinken, “Müttefikler ve ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışarak onların temel haklarını korumak için mümkün olan her şeyi yaparak elimdeki her diplomatik, ekonomik ve siyasi aracı kullanacağım” dedi.

BAKANA DİKKAT ÇEKEN SORU

“ABD, Taliban’ı hükümet olarak tanımıyorsa, neden Taliban ile işbirliği yapıyor?” sorusu yöneltilen Blinken, ABD’nin Taliban ile ABD vatandaşlarının ve oburlarının Afganistan’dan çıkarılmasını kolaylaştırmak için irtibat halinde olduğunu aktararak, ülkenin büyük ölçüde Taliban’ın denetiminde olduğuna dikkat çekti.

Blinken, Taliban liderliğindeki bir hükümetle gelecekteki rastgele bir bağlantının kelam konusu hükümetin hareketlerine bağlı olacağını belirtti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir