Taliban’ın Afganistan’ın başkentine girmesinin ardından ABD’den ilk açıklama

Hudut denetimlerini ele geçiren Taliban, kısa bir mühlet sonra Kabil'e girdi. Taliban'ın Kabil'e girdiğini ise Afganistan İçişleri Bakanlığı ...


Hudut denetimlerini ele geçiren Taliban, kısa bir mühlet sonra Kabil’e girdi.

Taliban’ın Kabil’e girdiğini ise Afganistan İçişleri Bakanlığı duyurdu. Taliban’ın başşehre girmesiyle birlikte, halk kaçmaya başladı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI TALİBAN’IN İLERLEYİŞİNİ KIYMETLENDİRDİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, CNN kanalında Jake Tapper’ın programına konuk olarak ABD’nin Afganistan’dan tahliye sürecini ve Taliban’ın ilerleyişini kıymetlendirdi.

“JOE BİDEN YANILDI” SORUSUNA CEVAP VERİRKEN ZORLANDI

Tapper’ın, “Daha geçen ay Lider Joe Biden Taliban ülkeyi ele geçiremez demişti, fakat yanıldı, ne oldu?” halindeki sorusuna karşılık verirken zorlanan Blinken, ABD’nin Afganistan’da yapması gereken her şeyi yaptığını söylemekle yetindi.

Blinken, Afganistan’dan ayrılma kararının hakikat olduğunu, daha evvel İngilizlerin ve Rusların da uzun mühlet bu ülkede kalıp sonra ayrıldığını, mevcut durumda ABD’nin de ayrılmasının kendi çıkarına uygun olduğunu tabir etti.

“AFGANİSTAN’DA 5-10 YIL DAHA KALMAK BİZİM ULUSAL ÇIKARIMIZA DEĞİL”

“Beğenin ya da beğenmeyin 1 Mayıs’ta çıkacağımıza ait bir mutabakat var. Biz çekilme sürecini başlattık mı, başlattık. Afganistan’da 5-10 yıl daha kalmak bizim ulusal çıkarımıza değil.” değerlendirmesini yapan Blinken, kararlarından pişman olmadıklarını yineledi.

“BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA SÜRATLİ OLDU”

Taliban’ın süratli ilerleyişi ve Kabil’i kuşatması konusundaki görüşü sorulan Blinken, “Açıkçası (Afgan) güvenlik güçlerinin ülkeyi savunamadığını gördük ve bu beklediğimizden daha süratli oldu.” dedi.

Taliban’dan rastgele bir talepte bulunmadıklarını söyleyen Blinken, “Taliban’a, şayet askeri çalışanımıza ve (tahliye) operasyonumuza müdahale ederlerse süratli ve kararlı bir halde karşılık vereceğimizi söyledik.” tabirini kullandı.

ABD Lideri Biden dünkü açıklamasında, Kabil Büyükelçiliğindeki çalışanın tahliyesi için gönderilen asker sayısını 5 bine çıkardığını duyurmuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir