Taze meyve sebze sektörüne iki destek geldi

Narenciye dönemine sayılı günler kala Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan da narenciye eserleri ihracatına ikili takviye geldi. Ege Yaş Meyve ...


Narenciye dönemine sayılı günler kala Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan da narenciye eserleri ihracatına ikili takviye geldi.

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den aldıkları kelamla ilgili bilgi verdi.

Türkiye’nin narenciye eserleri ihracatında Avrupa Birliği’nin yüzde 20’lik hisseyle değerli bir ihraç pazarı olduğu bilgisini veren Uçak, Bakan Pakdemirli ile görüştüklerini, narenciye eserlerinde yüzde 100 olan tahlil sıklıklarının azaltılması talebinde bulunduklarını lisana getirdi.

PORTAKAL, MANDALİNA, GREYFURT VE LİMON İHRACATINDA PESTİSİT TAHLİL SIKLIĞI  DÜŞÜRÜLDÜ

Uçak, “Avrupa Birliği’ne portakal, mandalina, greyfurt ve limon ihracatında pestisit tahlil sıklığı yüzde 50’ye düşürüldü. Bakanlık bu gelişmeyi resmi yazıyla tez kodlu Zirai Karantina Müdürlükleri ve ilgili ünitelere iletti. Bu değişiklik Türk ihracatçısının rekabetçiliğine olumlu yansıyacak. Bizlere itimadı ve takviyesi için Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye ihracatçılarımız ismine çok teşekkür ediyoruz. Avrupa Birliği’ne narenciye ve nar ihracatımızı 202 milyon dolardan 250 milyon dolara çıkararak teşekkürümüzü daha manalı kılmak için çalışacağız” diye konuştu.

TAHLİL FİYATLARINDA İNDİRİM KELAMI ALINDI

Taze meyve zerzevat ihracatında parti başına 1.700 lira tahlil fiyatlarının Türk ihracatçısının rekabetçiliğini olumsuz etkilediğini, bu bahiste Bakan Pakdemirli’den tahlil fiyatlarında indirime gidilmesi talebinde bulunduklarını da lisana getiren Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Bakan Pakdemirli’den 1.700 lira olan tahlil fiyatlarının 1.300 liraya indirilmesi kelamını aldıklarını kelamlarına ekledi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir