TEKNOFEST İnsansız Hava Araçları yarışmaları Bursa’da yapılacak

Türkiye'nin en büyük teknoloji aktifliği; Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, bu yıl  eylül ayında gerçekleştirilecek. TEKNOFEST ...


Türkiye’nin en büyük teknoloji aktifliği; Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, bu yıl  eylül ayında gerçekleştirilecek.

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen Teknoloji Yarışları’na müracaatlar mart ayında tamamlanmıştı.

İHA YARIŞLARI BURSA’DA

TEKNOFEST kapsamında düzenlenecek olan Savaşan İHA Müsabakası 5-9 Eylül, Milletlerarası İHA Müsabakası ve Liseler Ortası İHA Yarışı ise 13-18 Eylül tarihleri ortasında Bursa Yunuseli Havalimanı’nda yapılacak.

TEKNOFEST 2021 kapsamında, lise ve üniversite öğrencileri ile mezunların katıldığı Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışı’na 392 grup müracaat yaparken, başvuran kadrolar ortasından 42’si finale kalmaya hak kazandı.

Milletlerarası İnsansız Hava Araçları Müsabakası’na müracaatta bulunan 679 ekip ortasından 190 kadro finale kaldı.

TÜBİTAK yürütücülüğünde bu yıl ikinci defa düzenlenen Liseler Ortası İnsansız Hava Araçları Müsabakası’na ise 810 kadro müracaat yaptı ve 138 grup finalde müsabakaya hak kazandı.

MÜSABAKA SÜRECİ

Memleketler arası İnsansız Hava Araçları Müsabakası ve Liseler Ortası İnsansız Hava Araçları Yarışı Döner Kanat, Sabit Kanat ve Hür Vazife olmak üzere 3 kategoride düzenleniyor.

Yarışlar kapsamında üç farklı kategorideki tasarım raporlarının kıymetlendirilmesi sonucunda başarılı olan gruplar, İHA’larını geliştirebilmek emeliyle hazırlık dayanağı alıyor.

Ayrıntılı tasarım raporu ve ayrıntılı tasarım görüntüsü değerlendirmesinde başarılı olan kadrolara yarışlarda yer alabilmeleri için iştirak takviyesi de veriliyor. Müsabaka kapsamında ekiplerden iki farklı uçuş vazifesini yerine getirmeleri bekleniyor.

Grupların uçaklarının hareket kabiliyetleri test edilerek makul yükteki yükü evvelce belirlenen alana bırakmaları gerekiyor.

Savaşan İnsansız Hava Araçları Yarışı ise Sabit Kanat ve Döner Kanat olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. Müsabaka kapsamında İHA’lar ortası hava-hava muharebe senaryosunun denetimli bir ortamda oluşturulmasıyla gençlerin bu alanda tecrübe kazanarak maharetlerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

Sanal olarak hareket kabiliyetinin kıymet kazandığı müsabakada kadroların rakip İHA’lara mümkün olduğunca fazla defa başarılı bir formda kilitlenmesi ve agresif hareketler yaparak kilitlenilmekten kaçınması gerekiyor.

MÜKAFATLAR

Savaşan İHA Müsabakası Sabit Kanat kategorisinde birincilik mükafatı 250 bin TL, ikincilik mükafatı 150 bin TL, üçüncülük mükafatı ise 100 bin TL olarak belirlendi.

Döner Kanat kategorisinde ise birincilik mükafatı 50 bin TL, ikincilik mükafatı 30 bin TL, üçüncülük mükafatı ise 20 bin TL kıymetinde olacak.

Milletlerarası İHA Yarışı’nda, Döner Kanat ve Sabit Kanat olmak üzere her bir kategori için performans birincilik mükafatı 40 bin TL, ikincilik mükafatı 30 bin TL ve üçüncülük mükafatı 20 bin TL olarak belirlendi.

Ulusal Teknoloji Atağı kapsamında ekiplerin İHA’larının modüllerini yerli olarak tasarlaması kaidesiyle, her iki kategoride toplam 60 bin TL kıymetinde “yerlilik” mükafatları dağıtılacak.

Ayrıyeten her bir kategoride birinci olan yarışmacılar özel mükafatın de sahibi olacak. Milletlerarası İHA Yarışı Özgür Misyon kategorisinde ise 200 bin TL pahasında altın ve gümüş performans mükafatları yarışmacıları bekliyor.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir