Temiz enerjideki büyüme elektrik talebindeki artışa yetişemedi

Pak güç dünyadaki emisyonları azaltacakken, koronavirüs sonrası talebe yetişecek bir büyüme gösteremedi. Yenilebilir güç dünyada şimdi yatırım ...


Pak güç dünyadaki emisyonları azaltacakken, koronavirüs sonrası talebe yetişecek bir büyüme gösteremedi. Yenilebilir güç dünyada şimdi yatırım kademesinde olduğu için oluşan güçlü talep karşısında yetersiz kaldı.

GLOBAL ELEKTRİK TALEBİ YÜZDE 5 YÜKSELDİ

Global elektrik talebi bu yılın birinci yarısında salgın öncesi düzeyine nazaran yüzde 5 yükselirken, bu büyümenin yüzde 43’ünün kömür santrallerinden karşılanmasıyla elektrik kesiminden kaynaklanan emisyonlar yüzde 5 artış gösterdi.

GLOBAL ELEKTRİK DALI RAPORU YAYINLANDI

Londra merkezli niyet kuruluşu Ember tarafından hazırlanan Global Elektrik Bölümü İncelemesi raporunda, elektrik talebinin yüzde 87’sini temsil eden 63 ülkenin elektrik bilgileri tahlil edildi.

Buna nazaran, global ölçekte elektrik kesimi kaynaklı emisyonlar geçen yıl, salgını önlemek için alınan önlemler sonucunda görülen rekor düşüşün akabinde tekrar artışa geçti.

ZİYANLI EMİSYONLAR YÜZDE 5 ARTTI

Bununla birlikte elektrik kesiminden kaynaklanan etrafa ziyanlı emisyonlar da bu yılın birinci yarısında 2019’un tıpkı devrine nazaran yüzde 5 artış gösterdi.

ÜRETİMİN YÜZDE 43’Ü KÖMÜR SANTRALLERİNDEN KARŞILANDI

Global elektrik talebinin bu yılın birinci 6 aylık periyodunda salgın öncesi düzeyine nazaran yüzde 5 yükselmesi ve bu büyümenin yüzde 43’ünün kömür santrallerinden karşılanması, emisyonlardaki artışta tesirli oldu. Elektrik talebindeki artışın yüzde 57’si ise rüzgar ve güneşten karşılandı.

GERÇEK MANADA “YEŞİL TOPARLANMA” SAĞLAYABİLEN ÜLKE YOK

Birçok ülke salgın sonrasında yeşil bir ekonomik toparlanma ve ekonomilerini yeni yeşil nizamın norm haline geldiği doğrultuda ilerletme kelamı vermesine karşın, elektrik talebi artarken karbon emisyonlarında düşüş sağlayamadı.

Rapora nazaran, elektrik bölümünde gerçek manada “yeşil toparlanma” sağlayabilen ülke olmadı.

Ortalarında ABD, Avrupa Birliği (AB), Japonya ve Kore’nin de olduğu birçok ülkede rüzgar ve güneşin kömürü ikame etmesi sonucunda elektrik dalındaki karbon emisyonlarında salgın öncesine nazaran düşüş yaşandı ama bu düşüş elektrik talebindeki artışın baskılanması sonucu ortaya çıktı.

TÜRKİYE’DE RÜZGAR VE GÜNEŞİN ÜRETİMDEKİ HİSSESİ YÜZDE 13

Türkiye’de ise bu yılın birinci yarısında rüzgar ve güneşin toplam elektrik üretimindeki hissesi yüzde 13’e yükseldi.

Kömürden elektrik üretiminde yüzde 1 artış olmasına karşın, kuraklık nedeniyle hidroelektrik santrallerinin elektrik üretimindeki düşüşü ve doğalgazın hidroelektriği ikame etmesi nedeniyle elektrik üretimi kaynaklı emisyonlar bu yılın birinci yarısında 2019’un tıpkı devrine nazaran yüzde 19 yükseldi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir