TİHEK’ten ‘çocuklu ailelerin işletmelere alınmaması’ açıklaması

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından yapılan ‘çocuklu ailelerin işletmelere alınmamaları’ başlıklı basın açıklaması şu ...


Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından yapılan ‘çocuklu ailelerin işletmelere alınmamaları’ başlıklı basın açıklaması şu halde:

* Toplumların geleceklerinin teminatı olan çocukların fizikî ve ruhsal kişiliklerinin sağlıklı biçimde gelişebilmesi sevgi, müsamaha ve dayanışmanın olduğu aile yapısına ve toplumsal ortama bağlıdır.

* Bu durum, bir hak öznesi olarak çocuğun onuruna, hayatına, refahına, gelişimine, toplumsal iştirakine hürmet duyulmasını ve çocuğa yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını içeren ‘çocuk hakları odaklı bir yaklaşımı’ gerekli kılmaktadır.

“GÖREV VE SORUMLULUĞU İÇERİSİNDE BARINDIRMAKTADIR”

* Türkiye’nin de taraf olduğu 1989 tarihli BM Çocuk Hakları Mukavelesi ile Anayasamızın 41’inci unsurunda yer bulan “çocuğun üstün yararı” prensibi, çocukların kişiliklerinin sağlıklı olarak gelişebilmesi ismine devletlere, toplumlara, ailelere ve yetişkinlere yönelik çok sayıda vazife ve sorumluluğu içerisinde barındırmaktadır.

* Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Mukavelesi’nin 31’inci hususuna nazaran; ‘‘Taraf Devletlerin; çocuğun dinlenme, boş vakit kıymetlendirme, oynama ve yaşına uygun etkinliklerde bulunma, kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma haklarını tanıma ve bu bahiste uygun ve eşit fırsatların sağlanmasını teşvik etme yükümlülükleri” bulunmaktadır.

“UYGUN MUHAKKAK ŞARTLARIN SAĞLANMASINI TAVSİYE ETMEKTEDİR”

* Çocuk Hakları Komitesi, çocukların cümbüş aktifliklerine katılma ve oyun oynama üzere bir dürtüye sahip olduklarını ve elverişsiz ortamlarda dahi bunu yapmak için fırsat aradıklarını vurgulayarak bilhassa 31’inci husus kapsamında çocukların haklarını en elverişli ölçüde gerçekleştirebilmeleri için toplumsal dışlanma, önyargı yahut ayrımcılığa maruz bırakılmamalarını ve bu doğrultuda çocukların gelişen yeteneklerine uygun makul şartların sağlanmasını tavsiye etmektedir.

* Makul ve objektif bir münasebet olmaksızın birey ve/ya kümelerin hak ve hürriyetlerden karşılaştırılabilir durumdakilere kıyasla eşit biçimde yararlanmasını engelleyen yahut zorlaştıran her türlü muameleler direkt ayrımcılık yasağına terslik teşkil etmektedir.

“EVRENSEL İNSAN HAKLARI UNSURLARIYLA BAĞDAŞMAMAKTADIR”

* 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun 3’üncü unsurunda yasaklanmış olan yaş temelinde ayrımcılık; bireylerin ‘yaşından’ dolayı ayrımcılığa maruz kalması durumunda kelam konusu olmaktadır.

* 6701 sayılı Kanun’un 5’inci unsuru uyarınca ‘kamusal ve özel alanda hizmet sunan gerçek ve hükmî bireylerin yürüttükleri faaliyetler bakımından bu hizmetlerden yararlanmakta olan yahut yararlanmak üzere başvurmuş olan şahıslar aleyhine ayrımcılık yapılması’ yasaklanmıştır.

* Bu çerçevede hizmetlerin sunumu evresinde; birtakım birey ve/ya kümelerin makul münasebet olmaksızın hizmetten tümüyle hariç tutulması kozmik insan hakları prensipleriyle bağdaşmamaktadır. 6701 sayılı Kanun kapsamında ayrımcılık yasağını ihlal eden gerçek ve hukukî bireyler hakkında Kurumun idari yaptırım uygulama yetkisi bulunmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir