Tokyo’da dünyaya meydan okuyan sığınmacılar

DERLEYEN: Utkan AYDIN – SÖZCÜ / Olimpiyatlar, spor müsabakalarının şahikasıdır. İsimlerini tarihe ölümsüz olarak yazdırmak isteyen sportmenlerin ...


DERLEYEN: Utkan AYDIN – SÖZCÜ / Olimpiyatlar, spor müsabakalarının şahikasıdır. İsimlerini tarihe ölümsüz olarak yazdırmak isteyen sportmenlerin er meydanı… En yeterliler, kendileri kadar ülkeleri için de uğraş eder. Pek çok sportmen, açılış merasimlerinde ülkelerinin bayrağını taşımayı, bayraklarının gerisinde stadyuma girmeyi eşi gibisi olmayan bir his olarak tanımlar. Bir de bu atletler kadar şanslı olmayanlar var.

SURİYE, KONGO, SUDAN, ERİTRE, AFGANİSTAN…

Olimpiyat tarihinde ikinci kere sığınmacı sportmenlerin da bir flaması var. 11 ülkeden 29 atlet, 13 farklı mesken sahibi ülke aracılığıyla Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda IOC Mülteci Kadrosu ismi altında çaba ediyor. Suriye, Demokratik Kongo, Sudan, Eritre, Afganistan, Venezuela… İç savaştan, bombalardan, yıkımdan yahut sefaletten hayatlarını riske atma değerine kaçan bu sportmenler, ölümsüz olanın olimpiyat ruhu olduğunu gösteriyor.

YUSRA’NIN HİKAYESİ

Bu isimlerden simgeleşen biri de Yusra Mardini… Suriye’de iç savaştan kaçmak zorunda kalan Yusra, Türkiye üzerinden 2015’te Yunanistan’a geçti. İzmir-Midilli ortasında arıza yapan botu saatlerce yüzerek itti. 23 yaşındaki yüzücü, Eritre asıllı maratoncu Tachlowini Gabriyeso ile birlikte Tokyo’da, sığınmacılar kadrosunun bayrağını taşıdı. Yusra, bayanlar 100 metre kelebekte final göremedi lakin dünyaya değerli bir ileti verdi: “Bütün sığınmacılara hayatlarına devam etmeleri davetinde bulunuyorum.”

İRAN’DAN KAÇTI KÜBRA’YA YENİLDİ

Türk atlet Hatice Kübra İlgün, bayanlar tekvando eksi 57 kiloda bronz alırken IOC Mülteci Ekibi sportmeni Kimia Alizadeh Zenoorin’i 8-6 mağlup etti. Kimia, aslında İran tarihine geçmiş bir sportmen. 2016 Olimpiyatları’nda bronz madalya alan Kimia, İran’a yaz olimpiyatlarında madalya kazandıran birinci bayan olmuştu. İran’daki bayanlara yönelik baskıyı protesto etmek için ülkeden kaçan ve Almanya’ya sığınan Kimia Alizadeh Zenoorin, mülteci kadrosuna birinci madalyayı getirmenin de kıyısından döndü.

KARDEŞLERİN TARİHİ KUCAKLAŞMASI

Tokyo’da tarihe geçecek bir de buluşma yaşandı. Sığınmacı grubu ismine yarışan yüzücü Alaa Maso, Almanya’da yaşamasına karşın Suriye ile olimpiyatlara gelen kardeşi triatlet Mohamed Maso ile açılış seremonisinde buluştu. İki kardeşin sarılması, olimpiyatlar tarihinin en unutulmaz anlarından biri olarak kayıtlara geçti.

82 MİLYON ADINA!

Birleşmiş Milletler’in son raporuna nazaran 82 milyonu aşkın insan, şiddet ve hak ihlalleri nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Olimpiyatlarda gayret eden sığınmacılar, biraz da onlar için pistlerde, havuzlarda…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir