Trabzon’da yayladaki vatandaşlara aşı uygulandı

Ülkenin dört bir yanında sıhhat takımları, koronavirüsle uğraş kapsamında aşılama çalışmalarını sürdürüyor. Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı ...


Ülkenin dört bir yanında sıhhat takımları, koronavirüsle uğraş kapsamında aşılama çalışmalarını sürdürüyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Işıklar Mahallesi Muhtarı Ali Aktaş ve muhtar azası Levent Tuna’nın eşlik ettiği Akçaabat Sıhhat Müdürü Alper Kalkışım başkanlığındaki gezici aşı takımı, Akçaabat ilçesine bağlı 1800 rakımdaki Kayabaşı Yaylası’na gelerek Engin oba, Büyük oba ve Yayla oba mevkilerinde vatandaşlara istekleri doğrultusunda Sinovac ya da BioNTech aşısı uyguladı.

Böylelikle, bağ bahçe işleri ya da farklı münasebetlerle aşı olmamış vatandaşlara yaylalarında aşı olma imkanı sunuldu.

”İNSANLAR AŞISINI YAPTIRIP İŞİNE DEVAM EDEBİLİYOR”

Akçaabat Sıhhat Müdürü Alper Kalkışım, bilhassa yaz aylarını yaylalarda geçiren vatandaşların, uğraşları hasebiyle aşı noktalarına erişmekte zahmet yaşayabildiklerini söyledi.

Bu cins problemleri ortadan kaldırmak için muhtarlarla birlikte hareket ederek, vatandaşların ağır olarak bulunduğu yerlerde gezici aşı çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Kalkışım, “Böylece aşı hizmetini vatandaşlarımızın ayağına getirmiş oluyoruz. Burada çok yararlı oluyor zira beşerler işinden farklı kalmadan çabucak aşısını yaptırıp tekrar işine devam edebiliyor.” dedi.

Kalkışım, hiç aşı yaptırmamış yahut ikinci aşısına vakit ayıramamış şahısları de bu sayede tespit edebildiklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bizim için yakalanmış fırsat olarak kıymetlendiriyoruz gezici hizmetleri, vatandaşlar da bu hususta şad. Biz de toplumsal bağışıklığa hizmet etme ismine çalışmalarımızı artırarak devam ettiriyoruz. Vatandaşlarımızı aşılarını yaptırmaya davet ediyoruz. Her türlü fırsatları, imkanları vatandaşlarımıza sunmaya çalışıyoruz. Bir an evvel toplumsal bağışıklık için pandeminin sona ermesi için aşılarımızı yaptırmayı ihmal etmeyelim.”

Işıklar Mahallesi Muhtarı Ali Aktaş ise Vilayet Sıhhat Müdürü Hakan Usta’nın aşılamaya ait her türlü taleplerinde vatandaşın yanında olduğunu söyledi.

”ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN”

Sıhhat gruplarının yaylada ikinci defa aşılama yaptığını belirten Aktaş, “Yaylamız Akçaabat’a 37, Trabzon’a 50 kilometre uzaklıkta. Sağlıkçılarımız buraya vatandaşın ayağına kadar geliyor. Çayırda, tarlada tarımla uğraşanlara burada gelip aşı yapıyorlar, bu hoşluk her yerde olmaz. Bugün çok gelişmiş ülkelerde bu aşıları parayla yapıyorlar, bizim devletimiz gelmiş buralarda insanlara aşı yapıyor. Bu devletin değerini bilmemiz lazım. Allah devletimize zeval vermesin.” diye konuştu.

”ALLAH RAZI OLSUN, GELDİLER AYAĞIMIZIN YANINA”

Yayla sakinlerinden 62 yaşındaki Emine Bayram, sıhhat gruplarına teşekkür etti.
Sağlıkçıların yaylaya gelmesinden şad olduğunu belirten Bayram, aksi takdirde aşı olmak için mahalleye dönmek durumunda kalacağını söyledi.
Bayram, eşinin aşı randevusu almak istediğini lakin kendisinin çok da sıcak bakmadığını anlatarak, “Eşim dedi ki ‘Alırım sana randevu da gidip vurulursun.’ Var sığırlarım, bırakıp gidemiyorum. Kime bırakacağım? Yalnızca bakmak değil ki sağılacaklar. Otomobil 8 lira aşağı, 8 de üst. Akşam hocayı dinledim çayır bağlarken, dedim Allah razı olsun, geldiler ayağımızın yanına. Razıyım, Allah da razı olsun, hükümetten de hepinizden de. Varıp inecektim köye, yaylanın çimeninde, güneşin altında vuruldum, iş bitti. Allah razı olsun.” dedi.

Hüseyin ve eşi Cevahir Öztürk, birinci doz aşılarını yaptırdılar.

Hüseyin Öztürk, aşı yaptırmalarına vesile olanlara teşekkür ederek, “Allah razı olsun sebebinden, bize kalsa ‘işimiz var, gücümüz var’ deyip uzatıp duruyoruz. Hizmet dayanılmaz, gönderenden Allah razı olsun, devletimizden, bakanlarımızdan, köy büyüklerimizden.” diye konuştu.

Öztürk, “İş güçten vakit bulamadık. ‘Yarın, öteki gün oluruz’ dedik, gidemedik. O bizim kendi kabahatimiz, artık ayağa gelmek büyük hizmet. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” sözünü kullandı.

Cevahir Öztürk ise çocukları münasebetiyle şimdiye kadar gidip aşısını yaptıramadığını belirterek, “Emeği geçen herkese teşekkür ederiz, ayağımıza kadar geldiler.” dedi.

Üçüncü doz aşısını olan 75 yaşındaki Aslı Korkmazoğlu da salgın hasebiyle çoklukla meskende olduğunu anlatarak, “Bir yere gitmiyorum, ineklerimle meşgul oluyorum. Buraya gelmeselerdi aşağıya inecektim. Bu türlü olunca benim için kolaylık oldu.” dedi.

”ALLAH RAZI OLSUN SAĞLIKÇILARDAN DA DEVLETİMİZDEN DE”

Takımlar, yayla sakinlerinden Lütfiye Şentürk’e de üçüncü doz aşı uyguladı. Şentürk, uygulamadan mutlu olduğunu lisana getirerek, “Allah razı olsun sağlıkçılardan da devletimizden de. Çok mutluyuz, aşı için aşağıya inecektik, bu türlü olunca inmedik. Artık de çayırdan geldik zati. Biz geldik vurulduk aşımızı, çarşıya inmek zorunda kalmadık.” tabirini kullandı.

Muharrem Bektaşoğlu, aşısını olduktan sonra sağlıkçılara dua etti. Bektaşoğlu, ATV ile konutuna giderek eşi Hava Bektaşoğlu’nu da aşı olması için takımların bulunduğu alana getirdi.

”FIRSAT, BU FIRSAT DEDİK, GELDİK BURAYA”

Yüksel Odabaşoğlu ise birinci doz aşısını yaptıranlar ortasında yer aldı. Yaylaya çayır biçmeye geldiğini anlatan Odabaşoğlu, “Dün akşam aşı için grup geleceği anons edildi. ‘Fırsat, bu fırsat’ dedik, geldik buraya.” diye konuştu.

Odabaşoğlu, bu vakte kadar aşı yapılmamasını “tembellik” olarak söz ederek, ikinci doz aşısının takibini yapacağını kelamlarına ekledi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir