Trump’ın Arizona’da yaptırdığı duvar yıkıldı

ABD'nin eski lideri Donald Trump, 6 yıl evvel başkanlık seçimlerinde verdiği vaatlerle sık sık gündem olmuştu. Seçim kampanyasında “Kimse ...


ABD’nin eski lideri Donald Trump, 6 yıl evvel başkanlık seçimlerinde verdiği vaatlerle sık sık gündem olmuştu.

Seçim kampanyasında “Kimse benden daha yeterli duvar inşa edemez” kelamlarıyla çıkışlarda bulunan Trump, lider olduktan sonra Arizona’da inşa ettirdiği duvardan makûs haber geldi.

ABD’nin eski Lideri Donald Trump tarafından, göçmenlerin girişini engellemek maksadıyla inşa edilen duvarın Arizona’da yer alan bir kısmı, muson yağmurları nedeniyle yıkıldı.

YAĞMURLAR DUVARI YIKTI

Cuenca de Los Ojos isimli çevresel kar maksadı gütmeyen kuruluşun yöneticisi José Manuel Pérez Cantú’nun açıklamasına nazaran, Douglas yakınlarındaki tek bir yerde en az altı kapı, yağmurların meydana getirdiği sellerin menteşeleri sökmesi nedeniyle paramparça oldu.

ABD Gümrük ve Göçmenlik Hizmetleri’nden bir yetkili ise meydana gelen hasarı doğruladı. Uzmanlar, duvarın bir kısmında ise fırtınalardan ötürü 7,6 m uzunluğunda bir kabarıklık oluştuğunu söyledi.

UZMANLAR TRUMP’I UYARMIŞTI

Başka taraftan 2020’de Trump hala iktidardayken uzmanlar, mümkün seller esnasında duvardaki çökmeyi önlemek için bin 130 kilometre uzunluğundaki 21 milyar dolarlık duvar boyunca kimi yerlerde bent kapaklarının açık bırakılması gerektiği konusunda uyarmıştı.

BİDEN İNŞAATINI DURDURMUŞTU

Öte yandan, geçen ocak ayında Biden, hudut duvarındaki inşaatı dondurdu ve maliyetlerin gözden geçirilmesini emretti. ABD Savunma Bakanlığı, nisan ayında Trump idaresi tarafından tahsis edilen askeri fonlardan ödenen mukaveleleri iptal ettiğini duyurdu.

Öte yandan duvarın inşaatı 2017’de yılında başladı. Lakin duvar, davalar ve maliyet aşımları da dahil olmak üzere çok çeşitli problemlere neden oldu. Bu yılın başlarında bir buçuk kilometre başına 27 milyon dolara mal olan kısımların 5 dolarlık bir harcama yaparak kolay kolay inşa edilebileceği ortaya çıktı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir