TTB üyesi Yaman: Bakanlığın risk haritası gerçeği yansıtmıyor

TTB Pandemi Çalışma Kümesi üyesi Güçlü Yaman, Sıhhat Bakanlığı'nın paylaştığı risk haritalarının başka ülkelerde paylaşılanlarla tıpkı manası ...


TTB Pandemi Çalışma Kümesi üyesi Güçlü Yaman, Sıhhat Bakanlığı’nın paylaştığı risk haritalarının başka ülkelerde paylaşılanlarla tıpkı manası taşımadığını söyledi. Bakanlığın yayınladığı risk haritasında vilayetler ortasındaki insidans (Risk altındaki sağlam bireylerin belli müddette, belli bir hastalığa yakalanma mümkünlüğünü gösteren ölçüt) farkını görsel olarak algılayabilmenin mümkün olmadığına dikkat çekti.

Yaman, “Yüz binde hadise sayılarını gösteren haritalar öteki ülkelerden de bilindiği üzere vilayetlerde uygulanacak tedbirlerin seviyesini ayarlamak için kullanılıyor. Olaylar artarsa tedbirler sıklaşıyor ya da tam karşıtı. Bizde ise salgınla ilgili bir şey yapılıyormuş üzere bir hava yaratmaktan öteki bir ise yaramıyor. En uygun ihtimalle Sıhhat Bakan’ın attığı tweetlere bahis olabiliyor” dedi.

Yaman, hastanelerden gelen bilgilerle açıklanan olay sayılarının birtakım vilayetlerde gerçek sayılarla örtüşmediğine Antalya’yı örnek gösterdi. Antalya’da Şubat sonundan bu yana hadise sayılarıyla bulaşıcı hastalık vefatları ortasında bir ahenk olmasına rağmen, Temmuz ayından itibaren bu istikrarın değiştiğini, bulaşıcı hastalık ölümlerinin Nisan dalgasının 2 katına kadar çıkarken resmi hadise sayılarının yerinde saymaya devam etmesini örnek gösterdi.

“VAKA SAYILARI ÇOK DÜŞÜK YERLERDE YAPILAN ÖZEL BİR ŞEY YOK”

Yüz binde 50’nin altındaki olay sayılarına sahip vilayetlerde bu sayılara ulaşmak için öteki vilayetlerden farklı hiçbir şey yapılmadığına dikkat çeken Yaman, “Örneğin 4 vilayet Rize, Bingöl, Batman ve Bayburt’un 100 binde hadise sayıları 400’ün üzerinde. Bu çok yüksek bir sayı. İzmir, Antalya, Muğla ve Aydın’da ise 100 binde hadise sayıları 50’nin altında. Biri başkasından 10 katından fazla olay sayılarına sahip bu yerlerde ise özel yapılan hiçbir şey yok” diyerek haritanın hazırlanma biçimine ve hadise sayıları düşmüş üzere gösterilen vilayetlerin turizm kentleri olmasına dikkat çekti.

“VAKA SAYILARI GERÇEK SAYILARLA ÖRTÜŞMÜYOR”

Yaman çok değer taşıyan bir öbür sorunun ise açıklanan sayıların ne kadar hakikat olduğuyla ilgili olduğunu belirterek şu tabirleri kullandı: ”Örneğin İzmir yüz binde 46 olay sayısı ile çok yüksek olmayan bir insidansa sahip olmasına karşın vefatlar son iki haftada yüzde 45 arttı. İzmir’in üç katı olay sayısına sahip Gaziantep’te ise vefatlar İzmir’in yarısı kadar arttı. Kaldı ki İzmir’de aşılanma oranı Gaziantep’e nazaran daha yüksek. Hastanelerden gelen bilgiler de açıklanan hadise sayılarının kimi vilayetlerde gerçek sayılarla örtüşmediği istikametinde. Bu hususta verebileceğim en somut örnek Antalya.”

ANTALYA’DA DİKKAT ÇEKEN BİLGİ

Antalya ile ilgili istatistikleri SÖZCÜ için incelerken çok enteresan sonuçlara ulaştığını söyleyen Güçlü Yaman, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bir müddettir internet sitesinde kentte yaşanan vefatları sebepleriyle bir arada yayınladığını hatırlatarak şunları söyledi: “Antalya’da yaşanan bulaşıcı hastalık vefatlarını burada görebilmek mümkün. Hazırladığım grafikte resmi olay sayılarıyla bulaşıcı hastalık vefatlarını karşılaştırdım. Dikkat edilirse Şubat sonundan bu yana hadise sayılarıyla bulaşıcı hastalık vefatları ortasında bir ahenk var. Hadiselerinin artmaya başlamasından birkaç hafta sonra bulaşıcı hastalık vefatları de artmaya başlıyor, düşerken de emsal bir durum var. Temmuz’un ikinci yarısına gelindiğinde ise bulaşıcı hastalık vefatları Nisan dalgasının 2 katına kadar çıkarken resmi olay sayıları yerinde saymaya devam ediyor.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir