TTB’den ‘4. doz’ açıklaması! 9 soruya 9 yanıt

Türk Tabipleri Birliği (TTB), corona virüsü aşılamasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, corona virüsü aşılamasının Türkiye’de birinci olarak ...


Türk Tabipleri Birliği (TTB), corona virüsü aşılamasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, corona virüsü aşılamasının Türkiye’de birinci olarak 13 Ocak 2021 tarihinde inaktif aşı olan Sinovac ile başlatıldığı belirtilerek, “Sinovac, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından 1 Haziran 2021 tarihinde Acil Kullanım Listesine alınmıştır” denildi.

9 soru ve karşılıklarına yer verildiği açıklamada şu sözler kullanıldı:

* Sinovac aşısının koruyuculuğu nedir?

DSÖ tarafından yapılan değerlendirmede, 18-60 yaş ortası sağlıklı erişkinlerde, 2-4 hafta aralıkla uygulandığında, “etkililik” hastalık önlemede %51, ağır hastalık ve mevti önlemede %100 kabul ile değerlendirilmiştir. Birebir değerlendirmede 60 yaş üzeri erişkinlerde tesirlilik verisinin yetersiz olduğu vurgusu yer almaktadır. Bağışıklık sistemi baskılanmış şahıslarda ise tesir kaybını gösteren az sayıda çalışma bulunmaktadır.

* Sinovac aşısının koruyuculuğu ne kadar sürmektedir?

Sinovac aşısının koruyuculuğu ile bağlı olarak yürütülmüş ve ön basım basamağında olan, Faz-2 çalışmaya nazaran, 60 yaş üzeri erişkinlerde, aşı koruyuculuğu ile bağlantılı nötralize edici antikorlar, 6. ayda düşmekte lakin bir 3. doz ile tekrar yükselmektedir.

* Varyantlar bağışıklığı nasıl etkiliyor?

Her gelişen varyantın başlangıçtaki suşa nazaran hem geçirilmiş enfeksiyonla bağlı bağışıklığı hem de aşı bağışıklığını azalttığı bilinmektedir.

Sinovac varyantlara karşı esirgeyici mu?

Sinovac’ın, varyant tesiri açısından yapılan çalışmalarda, B.1.351 için %25-35 azalma ve Tayland’dan yapılan ön basım bir çalışmaya nazaran delta için de dört kat üzere değerli tesir kaybı olduğu gösterilmiştir.

BIONTECH

* Biontech, mRNA aşısıdır ve ülkemizde 2021 Haziran ayı prestijiyle uygulanmaya başlanmıştır.

* Biontech aşısının koruyuculuğu nedir?

Alfa varyantına nazaran Delta varyantına tesiri, tamamlanmış iki doz sonrası %8 azalmış olup fakat hâlâ %88 oranında tesirlidir ve önemli hastalık için %90’dan fazla tesirli bulunmuştur.

Delta’nın dördüncü dalgadan sorumlu olduğu İngiltere ve İsrail, artan hadise artışlarına rağmen, hastane yatışlarının ve ölümlerin Biontech aşısı ile denetim edilebildiğine ait kıymetli örneklerdir. mRNA aşıları (ülkemizde uygulanan mRNA aşısı Biontech’tir), Delta varyantına karşı en yüksek tesir gösteren aşılardır.

* Biontech aşısının koruyuculuk müddeti ne kadardır?

Tesir müddeti en az 8 ay, ortalama ise 9-12 aydır.

* Aşılarda doz tekrarı neden ve ne vakit gerekir?

Aşı bağışıklığında vakitle azalma olduğunun gösterilmesi, yeni varyant gelişimi, aşı için yanıt sorunu olabilecek bağışıklık sistemi baskılanması ve ileri yaş bireyler kelam konusu ise tekrarlayıcı dozlar gerekir.

* Doz tekrarı, 2+1 öncelikle kimlere yapılmalıdır?

Sinovac aşısında, ileri yaştakilerde iki dozdan sonra antikorların 3-6 ay içinde düştüğü ve altıncı aydaki üçüncü doz uygulaması ile tekrar yükseldiği gösterilmektedir. Sinovac aşısında, ikinci dozdan, 6-8 ay sonra üçüncü doz uygulamanın, 18-59 yaş ortası sağlıklı erişkinlerde, nötralize edici antikor titrelerinin üç katı arttığını gösteren bir ön basım yayın bulunmaktadır.

Bu bilgiler, inaktif aşı ile bu vakit içinde azalan lakin hatırlatıcı bir doz ile tekrar uyarılan antikor karşılığını göstermektedir.

Semptomatik hastalığı önlemek için de antikor seviyesi ile korele olduğu düşünülen nötralizan antikorların değerli olduğu düşünülmektedir.

Şu an yaygın olan Delta varyantı varlığında bu sonuçlar öncelikle: 65 yaş üzeri şahısların ve sıhhat çalışanlarının, 50 yaş üzeri şahısların, 16 yaş üzeri tüm ek hastalıkları olanlar olmak üzere iki doz Sinovac olanların, üçüncü bir doz ile güçlendirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.

* Doz tekrarı, 2 +1 hangi aşı ile yapılmalıdır?

Sinovac ile aşılananların hastalık dataları

Bir basın bildirisinde Çin, 3. doz Sinovac uygulamanın antikor titrelerinde 10-20 kat artış yaptığını bildirirken, bu antikorların koruyuculuk müddetinin belirlenmesine gereksinim olduğu belirtilmiştir.

Bakanlık elindeki dataları ısrarla paylaşmamakla birlikte son periyotlarda ağır bakım ünitelerine yatışların değerlendirildiği çalışmalarda yatan hastaların %90’ından fazlasının aşısız, %10 kadarının ise üzerinden vakit geçmiş iki doz inaktif aşılı ve eşlik eden kronik hastalığı olan şahıslar ve tek doz aşılı olanlar olduğu söz edilmektedir.

Bu nedenlerle iki doz Sinovac olan bireylere, Delta tesiri laboratuvar ve saha çalışmaları ile gösterilen bir mRNA aşısı olan Biontech ile destek doz (2+1) yapılması önerilmektedirç

Bu teklif, 2 doz Sinovac aşısının, enfeksiyon ve orta-kritik hastalığı önlemede vakte bağlı ve delta varyantına karşı azalan tesiri hipotezine dayandırılmaktadır.

Sıhhat bakanı basın toplantısı aracılığıyla 3 doz Sinovac aşısının daha kollayıcı olduğunu bildirmiştir. Lakin bu mevzuda Sinovac aşısını kullanan az sayıda ülke olması ve ülkemizdeki dataların de bilim etrafı ve kamuoyu ile paylaşılmaması nedeniyle, Türkiye’de yapılmış çalışmanın dataları paylaşıldığında ya da dünyadaki bilimsel çalışma dataları yayınlandığında görüş bildirilebilecektir. Mevcut durumda sırf yayınlanan bilimsel çalışmalara nazaran tekliflerde bulunmak etik sorumluluğumuzdur.

2+2, YANİ 4. DOZ UYGULAMAYA AİT GÖRÜŞÜMÜZ

Tekrarlanan dozlar için şu anda dolaylı bilgiler dışında direkt ispat yoktur.

İki doz Sinovac alanlarda üçüncü doz uygulamasına altı hafta evvel başlanılmıştır ve altı milyon şahsa uygulanmış olduğu varsayım edilmektedir.

Aşılama çalışmalarında birinci kademede birinci dozlarını almış kişi sayısının artırılması ve bu bireylerin ikinci dozlarının tamamlanması yaşamsal ehemmiyettedir.

Mevcut durumda nüfusumuzun %40-60’ı hiç aşılanmamış ya da iki doz aşısı tamamlanmamış yani aşıları tamamlanmış değilken, bir kümenin dört ya da beş doz aşılanması dahi onu tam korunaklı kılmayacaktır.

Bakanlığın dört doz açıklaması sonrası birçok şahısta baş karışıklığı oluşmuştur. Dört doz teklifinde bulunabilmek için eldeki bilgileri tahlil etmek ve yorumlamak gereklidir.

Sıhhat Bakanlığını elindeki Sinovac aşısı uygulanan kişinin hastalık bilgilerini ve Sinovac aşısı ile Delta varyantı bağlantısına ait dataları paylaşmaya, açıklıkla tartışmaya davet ediyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir