Tunceli’de dağlarda yiyecek bulamayan keçiler, tarlalara indi

Her mevsim farklı hoşluklara mesken sahipliği yapan Tunceli'nin, varlıklı florası ve endemik çeşit çeşitliğinin yanı sıra yaban hayatı varlığı da ...


Her mevsim farklı hoşluklara mesken sahipliği yapan Tunceli’nin, varlıklı florası ve endemik çeşit çeşitliğinin yanı sıra yaban hayatı varlığı da dikkat çekiyor.

KURAKLIK, YABANÎ HAYVANLARI DA ETKİLEDİ

Bozayı, su samuru, vaşak, çengel boynuzlu dağ keçisi, kurt, baykuş, porsuk ile alaca sansar üzere birçok canlının yaşadığı kentte, mevsime bağlı ot ve su kaynaklarının azlığı kimi hayvanları da olumsuz etkiliyor.

YİYECEK BULAMAYAN KEÇİLER, YERLEŞİMLERE İNİYOR

Yüksek rakımlı sarp dağlarda ömürlerini sürdüren muhafaza altındaki yaban keçileri de yiyecek bulmakta zorlandığı için sık sık yerleşim yerlerinin yakınına kadar iniyor.

DEREDEN SU İÇİP TARLADA OTLUYORLAR

Kente bağlı Hozat ilçesindeki Demirkapı köyünü mesken tutan keçiler, buradaki derelerden su muhtaçlığını gideriyor ve tarlalarda otlayarak karınlarını doyuruyor.

YAVRU VE YETİŞKİN KEÇİLER İLGİ ODAĞI OLDU

Sürüler halinde gezen yetişkin ve yavru keçiler, şirin halleriyle Tunceli-Hozat ilçesi ortasında seyahat yapanların da ilgi odağı oluyor.

 

GÜN BATARKEN DAĞLARA DÖNÜYORLAR

Gün batımına gerçek tekrar dağların doruğuna yanlışsız tırmanışa geçen keçiler, geceyi mağara, kaya oyukları ya da meşe ağaçlarının tabanında geçirerek yırtıcı hayvanların saldırısına karşı korunmaya çalışıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir