Türkiye’de sıcaklıklar 80 yıl içinde yaklaşık 6,5 derece artabilir

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Kısmı Su Kaynakları Mühendisliği Labaratuvarı'nda iklim değişikliği çalışmaları yürüten Prof. Dr. İsmail Yücel, AA ...


ODTÜ İnşaat Mühendisliği Kısmı Su Kaynakları Mühendisliği Labaratuvarı’nda iklim değişikliği çalışmaları yürüten Prof. Dr. İsmail Yücel, AA muhabirine global ısınma ve tesirlerine ait değerlendirmelerde bulundu.

“2100 YILI SONRASINDA DA SÜRECEK”

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hükümetler Ortası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) açıkladığı son raporu kıymetlendiren Yücel, “Birleşmiş Milletlerin yeni iklim raporunda da teyit edildiği üzere global ısınma, önümüzdeki on yıllarda devam edecek ve tüm yeni IPCC senaryolarına dayanarak söylüyorum, 2100 yılı sonrasında da sürecek” sözlerini kullandı.

Raporda, atmosferdeki sıcaklık düşürülebilmiş olsa dahi kritik değişimlerin yaşanacağının belirtildiğini aktaran Yücel, “Isınma, yıllar ortasından on yıllığa kadar çeşitli değişkenlikler sergilemeyi sürdürecektir. Raporda bilhassa dünyanın birtakım bölgelerindeki sıcak hava dalgalarının sıklığında ve şiddetli yağış olaylarının sayısının arttığına dair güçlü vurgu yapılmıştır.” diye konuştu.

BİRİNCİYİM DEĞİŞİKLİĞİNİN TÜRKİYE’YE TESİRLERİ

Bu rapora paralel iklim değişikliğinin tesirlerini Türkiye özelinde pahalandıran Yücel, global ısınmayla havanın su buharı tutma kapasitesinin yaklaşık yüzde 7 arttığını söyledi.

Daha sıcak bir iklimin farklı vakitlerde yahut yerlerde hem kuraklık hem de sel riskini artırdığına dikkati çeken Yücel, “Hızla ısınan dünyamızda, ortalama yağışın yüksek mekansal değişkenliğe sahip olması beklenirken, birçok bölge, artan sıklıkta ağır kısa periyodik çok yağış olayları yaşayacaktır. Bu duruma, özgül nemdeki artış ve tropik bölgelerden daha yüksek ölçüde nem taşınması neden olmaktadır.” dedi.

“3,5-6,5 DERECE ORTASINDA DEĞİŞİM GÖSTEREK REKOR DÜZEYLERE ULAŞACAK”

En yeni iklim simülasyonlarına nazaran, Türkiye’nin yaz kuraklığının yüzde 30’a varan büyüklükte bir yayılımla sonbahara yanlışsız genişlediğine işaret eden Yücel, şöyle devam etti:

“Karadeniz Bölgesi’nin tüm yıl ıslak olarak bilinen yağış rejimi, yaz ve sonbahardaki yağış azalması ile bir arada güçlü mevsimsellik gösterecek. Karadeniz Bölgesi’nin doğusu ve Anadolu’nun kuzeydoğusu, kış ve ilkbahar mevsimlerinde gelecek devirde artan yağış özelliği ile Türkiye’nin güneyinden müspet istikamette ayrılmaktadır. Yaz aylarında görülecek ısınma ölçüsü orta ve karamsar senaryolara nazaran Batı Akdeniz, iç Ege ve güney bölgelerde yüzyıl sonunda 3,5 – 6,5 derece ortasında değişim göstererek rekor düzeylere ulaşacak. Bu durumda beraberinde kuraklık riskini artırarak, sıcak hava dalgalarının daha sık görülmesine sebep olacaktır. Çok sıcakların ardışık olarak en az 3 gün sürmesini anlatan ‘sıcak hava dalgaları’, dünyada ve ülkemizde meydana gelen yangın riskini de artıracak.”


“BİRKAÇ DAKİKALIK ÇOK HAVA OLAYLARI GLOBAL ISINMA İLE ARTIK BİRKAÇ SAAT SÜREBİLİYOR”

Prof. Dr. Yücel, yeni iklim simülasyonlarında mevsimler boyunca soğuk-sıcak ve ıslak-kuru üzere çok anormalliklerinin daha net vurgulandığını lisana getirerek şunları kaydetti:

“Ayrıca simülasyonlardan elde edilen çok yağış tahlillerine nazaran, Türkiye’nin kuzey ve güney kıyıları ortasında farklı bir çok yağış olayı modeli ortaya çıkıyor. Kuzey kıyı rejimlerinin 2 saat ve daha kısa periyodik aşırılıkların ağırlaşmasıyla, güney kıyı rejimlerinin çoklukla 6 saat ve üzeri vadeli yıllık çok yağış olayları nedeniyle en yüksek tesire sahip olduğu iddia ediliyor.”

Türkiye’de kıyı rejimlerinin karasal kesitlerden çok daha fazla yağış aldığına işaret eden Yücel, Akdeniz ve Karadeniz’de görülen olağandışı deniz düzeyi sıcaklık değişimlerinin, şiddetli yağış olaylarının tesirini kıyı kesitlerden iç kesitlere ve üst düzeylere taşıyarak o bölgelerde de taşkına sebep olduğunu anlattı.

Bu durumun bilhassa Doğu Karadeniz bölgesinde heyelan riskini de beraberinde getirdiğini kaydeden Yücel, “Genellikle yalnızca birkaç dakika kadar süren çok hava olayları global ısınma ile artık birkaç saat sürebilmektedir.”Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir