Türkiye’de tanımlanamayan yeni bir koronavirüs mutasyonu tespit edildi

Koronavirüsü tanımak için yapılan PCR testlerinin başlangıçta olumlu ya da negatiflik durumunu gösterdiğini belirten İzmir Tabip Odası Lideri ...


Koronavirüsü tanımak için yapılan PCR testlerinin başlangıçta olumlu ya da negatiflik durumunu gösterdiğini belirten İzmir Tabip Odası Lideri Lütfi Çamlı, vakitle geliştirilen birtakım kitler sayesinde mutasyonlara da bakıldığına dikkat çekip, İzmir’de yapılan testlerde Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantlarının dışında tanımlanamayan farklı bir mutasyona rastladıklarını açıkladı.

4 MUTASYON DIŞINDA FARKLI BİR VARYANT BULUNDU

Çamlı, son periyotta yapılan testlerde bilhassa Delta varyantı baskınken, bu 4 varyantın dışında bu mutasyonları göstermeyen farklı bir kümenin giderek arttığını anlattı. İzmir’de tanımlanamayan kümenin başlangıçta yüzde 20’lerde iken son günlerde yüzde 40’lara kadar yükseldiğini anlatan Çamlı, Rize’de ise bu oranın yüzde 50-60 düzeyinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu yeni bir varyant mıdır yoksa testin kendi içindeki yetersizliğinden yalancı negatiflik durumu mudur bunu bilmiyoruz. Bu olaylara evvel PCR testi yapılıyor ve olumlu çıkıyor. Lakin ayrıntılı klinik bilgileri konusunda bir bilgimiz yok. Bu bilgiler Sıhhat Bakanlığı’nın kayıtlarında var. Yeni bir varyant olup olmadığı katileştirildikten sonra bu tarafta araştırmaların yapılması lazım.”


YENİ VARYANT İSE TEDBİRLER ALINMALI

PCR’ın bir tarama testi olduğunu söz eden Dr. Lütfi Çamlı, yeni varyant konusunda mutlaklığın Ankara’da Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında yapılan genomik testler ile sağlanabileceğini vurguladı. Bu durumun farklı vilayetlerde de ortaya çıkmasıyla birlikte örneklemeler istendiğini söyleyen Çamlı, “Bizim talebimiz bu testler yapılmadıysa yapılmalı. Yapıldıysa da bunun sonuçları açıklanmalı. Sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalı ki yeni bir varyant mı yoksa testin kendi içindeki bir yalancı negatiflik durumu mu bunu öğrenelim. Şayet yeni bir varyant ise buna yönelik birtakım önlemlerin alınması lazım. Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve stratejik planlama yapılması lazım” diye konuştu.

“GENOMİK TESTLER İZMİR’DE DE YAPILSIN”

Yeni varyantların genomik testler sayesinde tespit edilebildiğini lisana getiren Lütfi Çamlı, Türkiye’ye has varyant olup olmadığının da bu yolla anlaşılabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Bu test yalnızca Ankara’da yapılabiliyorsa bu testi yapabilecek birçok vilayette ehil laboratuvar var. İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi ya da Ege Üniversiteleri’nin laboratuvarları bunu yapabilir. Kâfi ki finansman takviyesi sağlansın. Zira çok ucuz testler değil. Bunu yaygın olarak yaptığınız vakit varyantları daha erken saptayıp buna yönelik de gerek toplum sıhhati açısından gerekse salgının denetimi açısından çok daha faal önlemleri erken devirde alabilme imkanımız olabilir. İzmir’de yapılan testlerde günlük olarak bin 200, bin 300 testin sonucu müspet çıkıyor. Bunların kıymetli bir kısmında Delta varyantı var lakin ikinci sırada bu açıklanamayan küme var.”


“AŞILANMA KONUSUNDA DAHA ISRARCI OLMALIYIZ”

Sonbahar aylarının pandeminin şiddetlendiği periyotlar olduğunu hatırlatan Çamlı, yazın bulaştırıcılığın nispeten düşerken kapalı yerlere girilmesiyle virüsün yayılım suratının arttığını belirtti.

Sonbaharda üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında da artış gözleneceğini tabir eden Çamlı, “Birçok bilim insanı sonbaharda 4’üncü pikin ortaya çıkacağını düşünüyor. Türkiye eğitimine en uzun orta veren Meksika’dan sonra ikinci ülkedir. Bu kadar müddet eğitimin olmaması üzücü. Çocukların hem vücut hem ruh sıhhatinde olumsuz tesirlere neden oldu. Okulların açık olması pandemiyi çok da etkilemiyor ya da kapatılması pandemi denetimine avantaj sağlamıyor. Gerekli önlemler bir an evvel sağlanarak okullarımız açılmalı. Bilhassa öğretmen, yardımcı işçi, servis sürücüleri ve doğal ki velilerin aşılanması kıymetli. Ağır sınıfların seyreltilerek ikili, üçlü tahsile geçilmesi, sınıfların havalandırılabilir olması, muhtaçlık halinde yeni öğretmenlerin istihdam edilmesi, okulların alt yapısı ve hijyenik şartlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. PCR testlerinin haftada iki sefer yapılması hiçbir vakit aşının yerini tutmaz. Aşılanma konusunda daha ısrarcı olmalıyız. Şayet kapatılması gerekecekse okullar en son kapatılması gereken kurumlar olmalı. Salgındaki düzelmede ise birinci açılması gereken kurumlar olmalı” diye konuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir