Türkiye’nin göç tepkisi sonrası ABD’den açıklama: Varış noktası belirleme niyetimiz yok

ABD’nin Afganistan’daki askerlerini çekme kararı sonrası bölgedeki hareketlilik sürüyor. Ülkede Taliban’ın tesir alanını genişletmesi üzerine ...


ABD’nin Afganistan’daki askerlerini çekme kararı sonrası bölgedeki hareketlilik sürüyor. Ülkede Taliban’ın tesir alanını genişletmesi üzerine Afganların başta Türkiye’ye olmak üzere göçü de devam ediyor.

ABD’nin yeni bir göç programıyla Taliban’dan kaçan ve geçmişte ABD için çalışan mültecilerin ülkeye alınacağını açıklaması soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Special Immigrant Visa (SIV) programına girememiş binlerce Afganın ABD’ye mülteci olarak yerleşmesi için üçüncü ülkelerde müracaat yapacağı ve buralarda bir yılı aşkın mühletler bekleyeceği öne sürüldü. Bu ülkeler ortasında Türkiye’nin de gösterilmesi reaksiyon çekti.

HUDUTLAR AÇIK TUTULMALI

Yansılar üzerine ABD’den bahisle ilgili açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, basın toplantısında yaptığı açıklamada, mültecilerin makul bir bölgeye yönlendirilmesinin ABD’nin hükümet siyaseti olmadığını söyledi.

Rastgele bir kümesi makul bir ülkeye yönlendirmediklerini tabir eden Price, bu durumun Türkiye için de geçerli olduğunu savundu. Price, “Afgan mültecilerin Türkiye’ye gitme ihtimaliyle ilgili açıklamaların neden olduğu kaygılardan derin keder duyuyoruz” dedi. Buna rağmen ülkelerin mülteci akışına karşı sonlarını açık tutmaları gerektiğini belirten Price, “Herhangi bir ülkeyi varış noktası olarak belirleme niyetinde değiliz” diye konuştu.

BAKANLIK: KABUL EDİLEMEZ

Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Afganlar için Türkiye’yi bir göç rotası olarak göstermesiyle ilgili reaksiyon göstermişti. Bakanlık açıklamasında bu durumun kabul edilemez olduğunu belirterek, hali hazırda 4 milyondan fazla mülteciye konut sahipliği yapan Türkiye’nin “yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke ismine üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır” denildi.

Bakanlık, “Türkiye olarak, ABD’nin sorumsuz ve ülkemize istişareden aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, şayet bu şahısları ülkesine almak istiyor ise direkt uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları sonucunda yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir” sözlerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir