Tutuklu komutanlar yeniden yargılansın

28 Şubat Davası'nda mutlaklaşan mahpus cezaları nedeniyle cezaevine konulan isimlerden devrin Genelkurmay İstihbarat Lideri emekli Korgeneral ...


28 Şubat Davası’nda mutlaklaşan mahpus cezaları nedeniyle cezaevine konulan isimlerden devrin Genelkurmay İstihbarat Lideri emekli Korgeneral Çetin Saner’in avukatı, infazın durdurulması talebinde bulundu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 Şubat Davası’nda periyodun Genelkurmay 2. Lideri Çevik Bir ve Harekat Lideri Çetin Doğan ile birlikte 14 şahsa verilen müebbet mahpus cezasını onamıştı. Cezaları katılaşan 14 eski kumandan da cezaevine konuldu. Avukatların, infazın durdurulması talebi de reddedilmişti.

AKŞENER İLE SAVUNMA

Emekli Korgeneral Çetin Saner’in avukatı Murat Tanfer Türemen, yargılamayı yapan mahallî mahkemeye başvurup, infazın durdurulması ve yargılamanın yenilenmesi talebinde bulundu. Türemen, devrin İçişleri Bakanı Meral Akşener’in belgede “mağdur” gösterildiğine dikkat çekip müvekkilinin Akşener ile ilgili “kazığa oturturum” kelamları için özür dilediğini, bu kelamların darbeye teşebbüsle ilişkilendirilemeyeceğini söyledi. Türemen dilekçesinde, Akşener’in evrakın mağduru olamayacağını, 28 Şubat’ın uygulayıcısı olarak gösterilen Batı Çalışma Kümesi’nin kurulmasından evvel Akşener’in İçişleri Bakanı sıfatıyla 28 Şubat Ulusal Güvenlik Konseyi kararlarını uygulamaya koyduğunu belirtti.

BELGEYE YENİ KANIT GİRDİ

Akşener’in, yayınladığı talimatlar ve kimi uygulamalarla sanıklara yöneltilen hareketleri şahsen kendisinin gerçekleştirdiğini kaydeden Türemen, talimat ve genelgeler ile gazete küpürlerini de “yeni delil” olarak belgeye sundu. Türemen evrakta yeni kanıt elde edildiği gerekçesiyle de müvekkili ile birlikte tüm sanıklar tarafından yargılamanın yenilenmesi kararı verilmesini, ayrıyeten infazın durdurulmasını istedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir