TZOB Başkanı Bayraktar balıkçılıkta av sezonu başlarken kuralları hatırlattı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, 1 Eylül'de başlayacak av dönemine ait yaptığı açıklamada kurallara uymanın ...


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, 1 Eylül’de başlayacak av dönemine ait yaptığı açıklamada kurallara uymanın ehemmiyetine değindi.

ÜLKEMİZDE SU ESERLERİ BÖLÜMÜNDE MEVCUT POTANSİYEL TAM OLARAK DEĞERLENDİREMİYOR

Türkiye’nin uzun kıyı şeridi, yaygın iç suları ve ırmaklarıyla değerli balıkçılık kaynaklarına sahip olduğuna işaret eden Bayraktar, “Ancak üç tarafı denizlerle çevrili, 8 bin 333 kilometrelik kıyı şeridine sahip olan ülkemizde su eserleri kesiminde mevcut potansiyelin tam olarak değerlendirdiğini söylemek mümkün değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, su eserleri üretimine ait istatistiklere değinerek, 2020’de yıllık bazda yüzde 6,1 azalışla 785 bin 811 ton üretim gerçekleştiği, toplam üretimin yüzde 46,3’ünün avcılık, yüzde 53,6’sının yetiştiricilik yoluyla elde edildiği bilgisini verdi.

SU ESERLERİ AVCILIĞI 2020’DE DÜŞÜŞ YAŞADI

Su eserleri avcılığının 2010’da 485 bin 939 ton olduğunu lakin bu sayının 2020’de yüzde 25 azaldığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Avcılık yoluyla yapılan toplam üretim 364 bin 400 ton, yetiştiricilik üretimi de 421 bin 411 ton olarak gerçekleşti. Su eserleri avcılık üretimi 2020’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 23,2 azalırken, yetiştiricilik yüzde 4,8 artış gösterdi. 2020’de deniz balıklarının tiplerine nazaran dağılımı incelendiğinde, hamsi balığı 171 bin 253 ton ve yüzde 58,6 hisseyle en yüksek ölçüde avlanan balık olmuştur. Hamsi balığını 26 bin 804 ton ile çaça ve 22 bin 743 ton ile sardalya takip etmektedir.”

“KİŞİ BAŞINA TÜKETİM DÜNYA ORTALAMASININ ÜZERİNE ÇIKARILMALI”

Bayraktar, Türkiye’de kişin başına düşen su eserleri tüketiminin dünya ortalamasının altında olduğuna dikkati çekerek, şu sözleri kullandı:

“2020 yılında hamsi avcılığı da bir evvelki yıla nazaran yüzde 37,7 azaldı. Birebir yıl kişi başına balık tüketimimiz 6,2 kilogramdan 6,7 kilograma çıkarak yüzde 8 arttı lakin ülkemizde kişi başı su eserleri tüketimi dünya ortalamasının altında. Balıkçılıkta arz-talep istikrarı oluşturularak, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması gerekir.

TÜKETİMİN ARTMASI İÇİN FİYAT İSTİKRARI GEREKİYOR

Tüketimin artırılması için başta fiyat istikrarı sağlanmalı, eğitim ve tanıtım çalışmaları yaygınlaştırılmalıdır. Hayvansal protein temininde değerli yeri olan balık avcılığının etrafa olumsuz tesirlerinin en düşük düzeylerde tutulması değerlidir. Zira ekosistemdeki tahribatlar gelecek jenerasyonların refahını tehlikeye sokmaktadır.”

TÜRKİYE’DE SU ESERLERİ AVCILIĞI KIYI BALIKÇILIĞINA DAYANDI

Türkiye’de su eserleri avcılığının kıyı balıkçılığına dayandığını hatırlatan Bayraktar, altyapı yetersizliği nedeniyle açık deniz balıkçılığı yapılamadığını ve av baskısının kıyı sularda ağırlaştığını bildirdi.

“AVCILAR KURALLARA UYMALI”

Su eserleri üretiminin sürdürülebilirliği için avcıların kurallara uyması gerektiğinin de altını çizen Bayraktar, şunları kaydetti:

“Denizlerde ve iç sularda yapılacak ticari ve amatör hedefli su eserleri avcılığına yönelik düzenlemeleri içeren bildirimlerle Tarım ve Orman Bakanlığı bu bahiste değerli çalışmalar yapmıştır. Su eserleri avcılığında yer, vakit, tıp, uzunluk, ışık kullanımı ve avlanma aralığı üzere getirilen yasaklar ve denetimler su eserleri üretiminin sürdürülebilirliği açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir