Uğur Şahin: BionTech aşısı Delta varyantına karşı halen koruyor

2 yıldan fazla bir müddettir dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgınında aşılarla gayret geliştirilmesine rağmen, yeni varyantların ortaya ...


2 yıldan fazla bir müddettir dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgınında aşılarla gayret geliştirilmesine rağmen, yeni varyantların ortaya çıkması, aşıların ne kadar tesirli olduğu sorularını da beraberinde getirdi.

UĞUR ŞAHİN: “AŞIMIZ DELTA VARYANTINA KARŞI HALA ETKİLİ”

BionTech CEO’su, eşi Hasret Türeci ile birlikte koronavirüs aşısını geliştiren takımın başındaki Türk tabip Prof. Dr. Uğur Şahin, yaptığı açıklamada aşıyı varyantlara karşı uyarlamanın şimdi gerekli olmadığını söyledi.

“Önümüzdeki 12 ay içinde, yeni varyantlar oluşursa aşıyı bu varyantlara nazaran uyarlamak kelam konusu olabilir lakin şu anda buna muhtaçlık duymuyoruz.” diyen Şahin, bunun lakin aşı varyantlar karşısında etkisiz kalırsa ve bu da deneyler ve saha datalarıyla kanıtlanırsa bu tarafta çalışma yapılabileceğini tabir etti.

“GÜNCELLEME KONUSUNDA TELÂŞLI OLMAMALIYIZ”

Koronavirüs salgınında varyant oluşumunun ve süratle değişen bilgileri zamanlama konusunu hayli kıymetli kıldığını söyleyen Şahin, telâşlı bir kararın yanlış sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi.

“Önümüzdeki üç ya da altı ay içinde yeni bir varyant ortaya çıkar ve baskın hale gelirse bizim şu anda yaptığımız değişiklik zararımıza olacaktır. Bu sebepten karar almadan evvel çok sağlıklı bir kıymetlendirme yapmak kaide.” diyen Şahin, kelamlarına şöyle devam etti:

“3. DOZ, DAHA ÇOK AKTİF MÜDAFAA SAĞLIYOR”

“Şu anda üçüncü destek dozu için elimizde son derece sağlıklı datalar bulunmakta. Birinci kuşak ana aşının varyantlara karşı tesir oranı da epeyce yüksek. Bu datalar ışında ilerleyeceğiz.”


AB ÜLKELERİ, RİSK KÜMELERİ İÇİN 3. DOZU ÖNERİYOR

BionTech ve Pfizer birlikte geliştirdikleri aşının destek dozunun yeni dalgaların oluşumunun önüne geçtiğini vurgularken Fransa ve Almanya üzere ülkeler ileri yaştaki ve riskli kümedeki vatandaşları için üçüncü doz önereceklerini ve bununla ilgili takvimlerini açıklamış durumda.

100’DEN FAZLA ÜLKEYE 1 MİLYAR DOZDAN FAZLA GÖNDERİLDİ

BioNTech-Pfizer, şu ana kadar 100’den fazla ülkeye 1 milyar dozdan fazla aşı temin etti. Şirket yıl sonuna kadar kapasitesini 3 milyar doza çıkarmayı hedefliyor., 2022 içinse hedeflenen dozun yılda 4 milyar olacağı açıklandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir